"Sportowcy w mundurach" – opowieść o tym, co łączy sport i służbę w wojsku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sportowcy w mundurach" – opowieść o tym, co łączy sport i służbę w wojsku
Książka "Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski - żołnierzy Wojska Polskiego" przybliża historie tych, którzy łączyli rywalizację na stadionach i służbę dla ojczyznyFoto: Bumble Dee/ Shutterstock

Najnowsze wydawnictwo Fundacji Instytut Łukasiewicza opowiada historie przedwojennych i współczesnych sportowców. Poprzez wywiady twórcy projektu pokazują, jak służba w Wojsku Polskim idzie w parze z reprezentowaniem ojczyzny na sportowych arenach.

  • Fundacja Instytut Łukasiewicza zaprezentowała nową książkę pt. "Sportowcy w mundurach. Historie reprezentantów Polski  żołnierzy Wojska Polskiego".
  • Wydawnictwo jest zbiorem wywiadów z żołnierzami, którzy łączą służbę z reprezentowaniem Polski na sportowych arenach.

"Sportowcy w mundurach". Nowa książka Fundacji Instytut Łukasiewicza

Tworząc kolejną z cyklu sportowych opowieści, Instytut Łukasiewicza wskazuje na silne powiązanie sportu z armią w historii II i III Rzeczpospolitej. Bohaterami książki są sportowcy z różnych dyscyplin. Mówią oni w wywiadach o tym, czym są dla nich etos munduru i patriotyzm, a także o swoich sportowych zmaganiach oraz o tym, że służba wojskowa to dla nich szczególny obowiązek, ale i szczególne wyróżnienie.

– Warto przeczytać książkę dlatego, że opowiada niezwykłe, inspirujące historie sportowców różnych pokoleń. Łączy ich to, że oprócz uprawiania zawodowego sportu są żołnierzami Wojska Polskiego – wyjaśnia prezes Instytutu Łukasiewicza Maciej Zdziarski. – Można powiedzieć, że to tylko formalna łączność. Ale w świetle tego, co obserwujemy w ostatnich miesiącach, noszenie polskiego munduru nabiera szczególnej wartości – dodaje.

Wojsko i sport. Mariusz Jędra: chciałem się sprawdzić

Premiera wydawnictwa Fundacji Instytut Łukasiewicza miała miejsce w czwartek (26.10). W uroczystości wzięli udział między innymi bohaterowie książki. – Jako sportowiec, będąc już takim pełnym żołnierzem, który pracuje w jednostce, chciałem się sprawdzić w misji – przyznaje Mariusz Jędra, srebrny medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów. – Zacząłem od Libanu; to niby spokojniejsza misja, aczkolwiek to też strefa działań wojennych. Jest nas trzech olimpijczyków, którzy są weteranami wojennymi.

Najczęściej czytane:

Sport i wojsko – co je łączy?

Należy zaznaczyć, że złożenie przysięgi nie oznacza całkowitego rozstania z uprawianiem sportu. – Służba w Wojsku Polskim daje aktualnym sportowcom możliwość służby w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym, gdzie łączą pasje sportowe ze służbą. Po zakończeniu kariery sportowej daje to z kolei możliwość służby w innych jednostkach Wojska Polskiego – tłumaczy kierownik CWZS kmdr por. Janusz Porycz. – Mamy ponad 200 etatów żołnierzy-sportowców. Niedawno były mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Dwa medale dla Polski zdobyli tam członkowie CWZS: Wojciech Nowicki i Natalia Kaczmarek.

– Przede wszystkim jako młody sportowiec uczyłem się tego, jak ciężko pracować. Kształtowałem w sobie takie cechy jak systematyczność, sumienność, wytrwałość w dążeniu do celu – wspomina halowy mistrz świata w sztafetowym biegu 4x400 m Łukasz Krawczuk. – Myślę, że każdemu żołnierzowi takie cechy się przydadzą. To bardzo dobre połączenie, żołnierz i sportowiec powinni posiadać te same cechy charakteru.

Posłuchaj

3:37
"Sportowcy w mundurach" – opowieść o tym, co łączy sport i służbę w wojsku (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Katarzyna CyglerMichał Żołądkowski 
Autor materiału reporterskiego: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 26.10.2023
Godzina emisji: 14.20

qch/PAP/IAR

Polecane