Zamek w Słupsku – muzeum w dawnej rezydencji książąt pomorskich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek w Słupsku – muzeum w dawnej rezydencji książąt pomorskich
Zamek w Słupsku – przed nim pomnik księcia Bogusława XFoto: Shutterstock/Piotr Wytrazek

Kiedyś był to imponujący bogactwem zamek książęcy, dziś mieści się tu muzeum pełne zbiorów związanych z historią Pomorza Środkowego. Kolejnym przystankiem na trasie "Trójki po królewsku" jest jedna z turystycznych wizytówek Słupska.

  • Zamek w Słupsku przed wiekami należał do najważniejszych siedzib książąt pomorskich.
  • Budowlę obronną wzniósł na początku XVI wieku książę Bogusław X.
  • Obecnie w dawnym zamku mieści się siedziba Muzeum Pomorza Środkowego. Można tam oglądać wystawy i eksponaty związane z bogatą historią regionu.

Zamek w Słupsku planowano wybudować już w XIV wieku, jednak mieszkańcy miasta długo się temu sprzeciwiali. Ostatecznie solidna, dwukondygnacyjna warownia stanęła w południowo-wschodniej części miasta dzięki decyzji księcia Bogusława X, który w 1507 roku nakazał rozpoczęcie prac.

Czas rozbudowy i rozwoju

W latach 80. XVI stulecia, za panowania księcia Jana Fryderyka, budowla została podwyższona i przebudowana w stylu renesansowym. Zamkowa wieża wzbogaciła się o loggię z arkadami oraz wykusze, a na trzeciej kondygnacji powstała wielka sala rycerska. 

Niedługo potem dobudowano także łącznik pomiędzy zamkiem a kościołem klasztornym, w którym mieścił się magazyn zboża. Na przedzamczu powstały natomiast budynki gospodarcze, takie jak piekarnia, kuchnia, stajnia czy browar. Na początku XVII wieku remontu doczekał się kościół klasztorny, który odtąd zaczął pełnić funkcję zamkowej kaplicy. Wtedy też wdowa po Janie Fryderyku ufundowała zamkowy ogród.

Roztrwonione bogactwa

Pod koniec tego samego stulecia zamek został przyjęty przez władze pruskie. Ze sporządzonego wówczas inwentarza wynikało, że budynek mieścił w sobie niemal 90 komnat i pokoi. Kominki były wykonane z czerwonego, a posadzki z czarnego i białego marmuru. Ściany jednej z sal zdobiła tapeta ze złoconej skóry, z kolei w innych natrafiono na słynne flandryjskie tapiserie oraz biały atłas zdobiony czarnym aksamitem.

Tak bogaty wystrój zamku nie utrzymał się długo. W XVIII wieku, na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma, część wyposażenia została przewieziona do Berlina. Resztę wyprzedano na aukcjach. Jakby tego było mało, w 1815 roku w budowlę uderzył piorun i spowodował zniszczenia, które doprowadziły do częściowej rozbiórki wieży. Przy okazji przebudowano zamkowe wnętrza, wyburzono wiele ścian i sklepień, co pozbawiło dawną siedzibę Gryfitów cech zabytkowych. Budynek zaczęto wykorzystywać jako magazyn zboża i soli.

Czasy współczesne – muzeum

W 1945 roku dawna warownia została zniszczona w trakcie działań wojennych. Ocalały jedynie mury obwodowe, klatka schodowa i część pomieszczeń na parterze. Zamek doczekał się odbudowy w dawnym kształcie, a od 1965 roku mieści się tam Muzeum Pomorza Środkowego. Można w nim oglądać pięć stałych wystaw, m.in. "Skarby książąt pomorskich", "Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku" oraz "Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku".

Posłuchaj

4:32
Zamek w Słupsku – muzeum w dawnej rezydencji książąt pomorskich (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 10.10.2023
Godzina emisji: 10.45

kc

Polecane