Wędrujący festiwal Wertep, czyli dzielenie się sztuką w Puszczy Białowieskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wędrujący festiwal Wertep, czyli dzielenie się sztuką w Puszczy Białowieskiej
Festiwal Teatralny Wertep w tym roku odbędzie się po raz piętnastyFoto: Michal Kosc / Forum

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep to największa impreza teatralna w regionie Puszczy Białowieskiej. Odbywa się corocznie, od 2009 roku. Jego ideą jest wędrówka ze sztuką – dzielenie się nią, współtworzenie jej. Dlatego Wertep przybrał formę wędrującego festiwalu.

  • Festiwal Teatralny Wertep jest imprezą wędrującą. W ramach imprezy organizatorzy i uczestnicy odwiedzają miejscowości na terenie Puszczy Białowieskiej.
  • Pomysł wędrującego teatru spotkał się z ciepłym przyjęciem lokalnej społeczności i turystów. Jak przyznaje Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny festiwalu, mieszkańcy wsi zapraszają organizatorów i turystów na przykład do swoich ogrodów.
  • Ideą festiwalu jest nie tylko dotarcie ze sztuką teatralną do mniejszych miejscowości, ale też zachęta do spotkań i promowanie miasteczek.

Za decyzją, aby Festiwal Teatralny Wertep wędrował razem z jego uczestnikami, stoi wiele powodów. Jednym z nich jest chęć dotarcia ze sztuką do najmniejszych regionów na terenie Puszczy Białowieskiej. – Dotarcie tam jest już dosyć proste, ale bardzo rzadko dociera tam w bezpośredni sposób taki rodzaj teatralności. Zazwyczaj lokalizuje się on w większych ośrodkach – wyjaśnia Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny festiwalu Wertep.

Jak dodaje gość radiowej Trójki, idea jest także powrotem do tradycji. – Nazwa "Wertep" dotyczy nie tylko jakości nawierzchni, ale przede wszystkim to nazwa starych, słowiańskich zespołów teatralnych, które funkcjonowały od wieków na rubieży Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Białorusi, Rumunii i Ukrainy. Nawiązując do tradycji wędrującego teatru, postanowiliśmy, że będziemy docierać w te miejsca, w które trudno docierać – opowiada dyrektor artystyczny festiwalu.

Najczęściej czytane:

Festiwal Teatralny Wertep - idea integracji i promocji

Pomysł wędrującego festiwalu spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Zdarza się, że ludzie zapraszają organizatorów do siebie, aby zaprezentowali jeden z elementów imprezy w ogrodzie.  W tym roku na przykład jest to pięć wsi, pięć ogrodów. Ci ludzie zapraszają wszystkich, którzy w tej wsi mieszkają, jak również turystów. Okazuje się, że poświęcenie jednego dnia na takie rozdrobnienie jest bardzo skuteczne i wszyscy przyjęli to z entuzjazmem – mówi Dariusz Skibiński.

Poza zachętą do spotkań festiwal ma też promować miejscowości, do których zawita. – Uznaliśmy, że festiwal będzie również turystycznym. To się sprawdziło: turyści, którzy podróżują razem z Wertepem, odwiedzą 10 miejscowości – zaznacza rozmówca Justyny Grabarz.

Festiwal Teatralny Wertep, czyli wspólna praca nad sztuką

Wydarzenie jest rozbite na kilka dni wypełnionych występami. Pierwsza część tegorocznej odsłony festiwalu miała miejsce w Drohiczynie; w kolejnych dniach impreza odwiedzi m.in. Orlę, Narew i Hajnówkę. – Jeździmy tam, gdzie nas zapraszają. Anonsujemy się, że z przyjemnością realizowalibyśmy takie przedsięwzięcie na przykład w takim miejscu jak Drohiczyn. Kiedy okazuje się, że gospodarz również ma na to ochotę i możemy wspólnie wziąć na siebie ciężar tego całodniowego wydarzenia, to jest to fantastyczna sytuacja, aby nie tylko na przykład małe stowarzyszenie kulturalne dźwigało to wszystko, ale by zrobić to wspólnie. To ma wtedy zupełnie inny wymiar – wyjaśnia Dariusz Skibiński.

Posłuchaj

10:02
Wędrujący festiwal Wertep, czyli dzielenie się sztuką w Puszczy Białowieskiej (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Dariusz Skibiński (dyrektor artystyczny Festiwalu Wertep)
Data emisji: 25.07.2023
Godzina emisji: 13.13

qch

Polecane