Natura, przyroda, las mają dobroczynny wpływ na ludzi. Nie zrywajmy z nimi kontaktu!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Natura, przyroda, las mają dobroczynny wpływ na ludzi. Nie zrywajmy z nimi kontaktu!
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Smileus

Człowiek, chociaż czasami o tym zapomina, jest częścią natury i jest z nią związany na bardzo różnych poziomach. Co więcej, natura i przyroda dadzą sobie radę bez człowieka, jednak człowiek bez nich - nie. A natura, przyroda potrafią pomóc człowiekowi zachować zdrowie, żyć w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe odnoszące się nie do odczuć, ale konkretnych wskaźników i to nawet na poziomie molekularnym! Mówi o tym gość "Zagadkowej niedzieli" w rozmowie z Kasią Stoparczyk.

  • Badania udowadniają, że kontakt z naturą polepsza, także na poziomie komórkowym i molekularnym, kondycję człowieka
  • Zabawy dzieci w lesie przyczyniają się do ich ogólnego, bardziej zrównoważonego rozwoju
  • Bez kontaktu z przyrodą, dzieci nie zrozumieją jej złożoności: tego, że jest piękna, ale potrafi być też groźna – mówi Wojciech Mikołuszko

Kontakt z naturą polepsza zdrowie

Od wielu lat rośnie liczba ludzi, tych młodych i tych starszych, których kontakt z naturą i przyrodą jest ograniczony do minimum. A to nie wpływa dobrze na ich rozwój i zdrowie. W związku z tym na Zachodzie rozpoczął się wielki ruch przywracania dzieci przyrodzie i przyrody dzieciom.

– Nie chodzi o samą przyjemność spędzania czasu w naturze – mówi Wojciech Mikołuszko, pisarz, podróżnik, popularyzator wiedzy i nauki. – Są badania pokazujące konkretne zyski zdrowotne: lepiej pracują komórki, człowiek ma lepszy nastrój, lepiej dochodzi do siebie po operacji. A jeżeli ktoś mieszka w mieście, w pobliżu parku, to proces starzenia na poziomie genetycznym zachodzi wolniej, czyli starzeje się wolniej. I nie chodzi o indywidualne odczucie: mamy konkretne wskaźniki na poziomie biochemicznym – wskazuje.

Dobroczynne zabawy w lesie

– Mamy teraz plagę nadwagi i otyłości, ponieważ mniej się ruszamy. Będąc w lesie automatycznie więcej się ruszamy, a dzieci rzeczywiście mają mniej kłopotów z nadwagą. Będąc w lesie, jeżeli dzieci się bawią, to po prostu ruszają się całe. Często na zajęciach sportowych w szkole pracujemy nad konkretnym elementem: np. ręką, nogą. Tymczasem w lesie biegają, wspinają się na drzewa. A jak z niego skaczą, to muszą wylądować tak, aby się nie przewrócić, więc nieświadomie pracują nad równowagą. Całościowo są wtedy zdrowsze – tłumaczy gość Zagadkowego Studia. – Podobnie jest ze wzrokiem. Mamy plagę krótkowzroczności, ponieważ siedzimy w pomieszczeniach ze sztucznym światłem. A światło naturalne bardzo dobrze działa na nasze oczy: powoduje, że te kłopoty się nie pojawiają, a w wielu przypadkach mogą się nawet trochę cofnąć – wyjaśnia.

Czy do misia można się przytulać?

Jak widać dobroczynny wpływ przyrody, natury na człowieka działa na bardzo wielu poziomach. - Żal, że dzieci tracą przyrodę. A z punktu widzenia przyrody żal, że przyroda traci swoich obrońców, bo dzieci, które nie mają kontaktu z przyrodą, później nie potrafią jej zrozumieć – mówi Wojciech Mikołuszko. – Przyroda bowiem ma w sobie piękno, ale też okrucieństwo: przecież osy żądlą, mrówki gryzą, są drapieżniki… Trzeba znać przyrodę taką, jaka ona jest, w pełnym jej spektrum – przekonuje. I daje przykład popularnych filmów, po których obejrzeniu dzieci myślą, że do misia trzeba się przytulać. – Błagam, proszę niedźwiedzie zostawić w spokoju: to są piękne zwierzęta, niesamowite, ale potrafią być groźne. I trzeba mieć tego świadomość – apeluje. 


Przeczytaj także

 


Posłuchaj

51:09
Natura, przyroda, człowiek - złożone zależności (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Wojciech Mikołuszko, pisarz, podróżnik, popularyzator wiedzy i nauki
Data emisji: 2.07.2023
Godzina emisji: 9.08

pr/pj

Polecane