"To naturalny proces". Jaki jest cel spotkania Siergieja Ławrowa z władzami ONZ?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"To naturalny proces". Jaki jest cel spotkania Siergieja Ławrowa z władzami ONZ?
Flagi ONZ i Unii EuropejskiejFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow 24 kwietnia spotka się z szefem Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem. Oprócz tego, minister poprowadzi dwa spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Rosja jest członkiem stałym Rady Bezpieczeństwa. Ławrow jest doświadczonym politykiem i wie, jak działa ta organizacja i jak jej "użyć" – przypomina dr Joanna Siekiera, prawniczka z Uniwersytetu w Bergen i doradczyni NATO.

Ekspertka w rozmowie z Rafałem Tomańskim przypomina, że rosyjskie władze są bardzo skuteczne w wykorzystywaniu do swoich celów prawa międzynarodowego. – Jak czytam wypowiedzi Ławrowa, to nie ma tam mowy o emocjach, ale jest odesłanie do funkcjonowania ONZ. To na przykład przytyki do Antonio Guterresa, że jego komentarze na temat wojny w Ukrainie są poza kompetencjami szefa ONZ. I niestety trudno się tutaj nie zgodzić – zwraca uwagę dr Joanna Siekiera.

– Zarówno podczas kadencji Ławrowa jako stałego przedstawiciela Rosji w ONZ, jak również teraz, Rosja dopuszczała się haniebnych czynów. Żadne państwo nie zdecydowało się jednak na odsunięcie Rosji lub zamrożenie kontaktów. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego to naturalny proces, że Rosja teraz obejmuje prowadzenie w ONZ – dodaje gość "Świata do trzeciej".

Czy reforma ONZ jest potrzebna?

Fakt prowadzenia obrad Rady Bezpieczeństwa przez Ławrowa, jak również tymczasowe przewodnictwo Rosji, wywołało kontrowersje wśród części ekspertów międzynarodowych. Zdaniem doradczyni NATO brak reform instytucji na tym polu jest kwestią podziału między pozostałymi państwami członkowskimi. – Część mówi otwarcie, że chciałaby wykluczyć Rosję przynajmniej z "wielkiej piątki" – zwraca dr Joanna Siekiera.

Jednocześnie ekspertka dodaje, że reforma ONZ i ograniczenie roli Rosji może być problematyczne. – Nawet, jeśli to jakimś cudem nastąpi, to musimy mieć na baczeniu, że Rosja ma swoich silnych sojuszników, którzy na pewno za nią pójdą. Wszystkie relacje ekonomiczne, jakie Rosja sobie budowała, nie wpłyną na jej stan na arenie międzynarodowej –  przewiduje rozmówczyni Rafała Tomańskiego.

Ponadto w audycji:

  • Bieżąca sytuacja na Ukrainie, zaproszenie prezydenta Zełenskiego na szczyt NATO w lipcu (dr Łukasz Przybyło, Akademia Sztuki Wojennej).
  • Sytuacja z protestami we Francji i bieżąca ocena wystąpień prezydenta Macrona po wizycie w Chinach przez francuską opinię publiczną (Kacper Kita, publicysta)
  • Wizyta szefowej niemieckiego MSZ w Chinach i podejście Berlina do Pekinu (Olga Doleśniak-Harczuk, Instytut Staszica, Nowe Państwo)
  • Sytuacja w Sudanie (Tomasz Rydelek, Fundacja Abhaseed)
  • Wizyta szefowej niemieckiego MSZ w Chinach i podejście Berlina do Pekinu (Olga Doleśniak-Harczuk, Instytut Staszica, Nowe Państwo)
  • Chiny szantażują Filipiny odnośnie bezpieczeństwa ich obywateli pracujących na Tajwanie (Prof. Franciszek Czech, dyrektor Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Posłuchaj

1:36:29
"Świat do trzeciej" 22 kwietnia 2023 r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 22.04.2023
Godzina emisji: 13.08

qch

Polecane