Ponad 2,5 tys. zabitych mieszkańców Mariupola. 26. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [RELACJA]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ponad 2,5 tys. zabitych mieszkańców Mariupola. 26. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [RELACJA]
Akcja ratunkowa w centrum handlowym w Kijowie po ostrzelaniu go przez wojska rosyjskie. Zginęło co najmniej sześć osóbFoto: EPA/ATEF SAFADI

– W Mariupolu od początku wojny zginęło już ponad 2,5 tys. mieszkańców – poinformowały władze miasta. To już 26. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy do śledzenia bieżących wydarzeń na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

POSŁUCHAJ!
Program 3 Polskiego Radia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał sytuację Mariupola do tej, w jakiej w czasie II wojny światowej znalazł się Leningrad. – Blokada Mariupola przejdzie do historii jako zbrodnia wojenna. To, co okupanci zrobili temu miastu, to czysty terror, który będzie pamiętany przez przyszłe stulecia – powiedział.

Wg władz miasta od początku oblężenia zginęło ponad 2,5 tys. mieszkańców. Ludzie grzebani są w prowizorycznych grobach na skwerach i trawnikach. 


Posłuchaj

3:42
Sytuacja w Mariupolu jest dramatyczna (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Trwają rozmowy ukraińsko-rosyjskie. Do spotkania doszło w formie telekonferencji. Jak powiedział Dawyd Arachamija portalowi Ukraińska Prawda, rozmowy delegacji trwały ponad godzinę i zakończyły się około południa. Następnie rozpoczęto spotkania w roboczych podgrupach. Jak dodał, rozmowy toczyć się będą cały dzień. Na razie ukraińskie władze nie podały szczegółów.

To kolejna tura rozmów pokojowych. Pierwsze z nich miały miejsce 28 lutego, czyli 4 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Początkowo odbywały się na terytorium Białorusi w formie bezpośrednich spotkań. Według niektórych prasowych informacji tematem rozmów miałaby być między innymi rezygnacja Ukrainy z aspiracji do NATO. Ukraińskie władze zapewniają jednak, że nie zgodzą się na utratę suwerenności i integralności terytorialnej w zamian za pokój. Wcześniej tematem rozmów były też problemy humanitarne – między innymi organizacja ewakuacji cywilów z ostrzeliwanych przez Rosjan miast.


Posłuchaj

3:54
Bieżąca sytuacja na Ukrainie – raport (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Zełenski do Niemców: działajcie, nie pozwólcie sponsorować machiny wojennej Rosji

Do działania na rzecz zerwania współpracy gospodarczej między Berlinem i Moskwą wezwał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w apelu wideo, skierowanym do uczestników akcji poparcia dla Ukrainy w Berlinie.

– Nie bądźcie sponsorami rosyjskiej machiny wojennej. Ani jednego euro dla okupantów! Zamknijcie dla nich wasze porty, nie dostarczajcie towarów, zrezygnujcie z ich surowców, naciskajcie, żeby Rosja wycofała się z Ukrainy – oświadczył prezydent Zełenski. Nagranie wideo z jego apelem do Niemców zostało opublikowane na Telegramie. – Niemcy, wy macie siłę! Europa ma siłę większą niż jakiekolwiek rakiety i czołgi. Bez handlu z wami, bez waszych banków Rosja nie będzie miała środków na tę wojnę – oznajmił Zełenski.

Prezydent odtworzył w czasie swojego wystąpienia dźwięk syreny alarmowej, mówiąc, że jest to odgłos, z którym Ukraińcy żyją od 26 dni. Kijów przed wojną, powiedział, był nazywany nowym Berlinem, był otwarty i wolny, a teraz "zamarł w oczekiwaniu na kolejną syrenę".

– Walczymy przeciwko artylerii rakietowej, samolotom i śmigłowcom, na których Rosjanie już piszą "na Berlin", bo chcą pójść dalej niż na Ukrainę, chcą przyjść do was – ostrzegał ukraiński prezydent.

– Wierzę, że pokój jest możliwy, ale musicie działać, żeby go osiągnąć – podkreślił. – Każdy człowiek w Niemczech, każdy człowiek w Europie [musi działać], by Kijów znowu można było nazywać nowym Berlinem, żeby było bezpiecznie, żebyśmy słyszeli śmiech, a dzieci bawiły się nie w schronach, i żebyśmy wszyscy zapomnieli o syrenie alarmu przeciwlotniczego – dodał Zełenski.

– Rosja chce złamać nasze wartości. Bo my – to wy. My jesteśmy częścią Europy i widzicie nasze pragnienie na polu walki, by być z Europą. Wy też możecie wybrać – poprzez swoje stanowisko, presję na polityków, żeby Ukraina w końcu stała się częścią UE – oświadczył prezydent Zełenski.

Najczęściej czytane

Ukraińskie władze odrzucają rosyjskie ultimatum dla Mariupola

Rosja zażądała, aby do rana 21 marca Mariupol się poddał. W odpowiedzi wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk stwierdziła, że "nie może być mowy o żadnym poddaniu się i złożeniu broni". Ukraińskie władze odrzucają rosyjskie ultimatum dla Mariupola i zapowiadają, że miasto będzie nadal się bronić. 

Mariupol nadal jest bombardowany przez rosyjskie wojska. Wczoraj Rosjanie zbombardowali budynek szkoły artystycznej. Według władz miasta w gmachu przebywało około 400 osób, głównie kobiety z dziećmi i osoby w podeszłym wieku. Na razie nie ma informacji o ich losie. Wiadomo, że budynek uległ zniszczeniu. Władze Mariupola twierdzą też, że okupanci przymusowo deportują mieszkańców miasta do Rosji. W ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie mieli wywieźć kilka tysięcy osób.

W Sumach rosyjskie rakiety spadły na zakłady chemiczne. W wyniku ostrzału doszło do wycieku amoniaku. Skażony jest obszar w promieniu 5 km. Władze obwodu sumskiego apelują do mieszkańców, aby pozostali w domu.
W nocy Rosjanie po raz kolejny ostrzelali też Kijów. Pociski artyleryjskie trafiły w kilka domów mieszkalnych i centrum handlowe w dzielnicy Padół. W centrum handlowym na skutek ostrzału wybuchł pożar. Służby próbują go ugasić. W pożarze zginęły cztery osoby, a jedna została ranna.

Na Ukrainie trwa ewakuacja cywilów z oblężonych miast. Wczoraj korytarzami humanitarnymi ewakuowano 7295 osób. Niemal połowa z nich to mieszkańcy Mariupola. Ponad 3 tys. osób ewakuowano z obwodu kijowskiego. Dziś ewakuacja ma być kontynuowana. Około 50 autobusów ma być wysłanych do Mariupola.



ONZ szacuje, że od początku wojny 10 mln osób, czyli ponad jedna czwarta populacji Ukrainy, musiało opuścić swoje domy po rosyjskiej inwazji. Prawie 3 mln 400 tys. spośród uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, głównie do Polski. Pozostali wyjechali do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

Dziś mają być kontynuowane negocjacje ukraińsko-rosyjskie. Rozmowy przedstawicieli delegacji odbędą się online. W swoim ostatnim przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił, że niezbędne są rozmowy między Kijowem a Moskwą na najwyższym szczeblu. Powiedział, że właściwym miejscem do rozmów byłaby Jerozolima.

O wojnie na Ukrainie ma rozmawiać w Polsce prezydent USA Joe Biden. Jak poinformował wczoraj Biały Dom, amerykański przywódca przyleci do Warszawy w piątek 25 marca. Ma spotkać się między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Biden uda się do Polski po spotkaniach w Brukseli z sojusznikami z NATO, przywódcami G7 oraz Unii Europejskiej.


***

Studenci z Ukrainy od wielu lat wybierają uczelnie wyższe w Polsce, a te starają się wspierać Ukraińców, podczas gdy Rosja atakuje ich ojczyznę. Na Uniwersytecie Opolskim studiuje obecnie około 400 Ukraińców, a jeszcze trzy lata temu liczba ta przekraczała 500. Z kolei na Politechnice Opolskiej studiuje ponad 200 Ukraińców. Teraz uczelnia przygotowuje rekrutację dla osób uciekających przed wojną.

Posłuchaj

3:03
Politechnika Opolska przygotowuje rekrutację dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Posłuchaj

2:48
Jak wygląda sytuacja w zachodniej Ukrainie? Relacja Przemysława Lisa z Równem, cz. 1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Posłuchaj

3:05
Jak wygląda sytuacja w zachodniej Ukrainie? Relacja Przemysława Lisa z Równem, cz. 2 (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Studiował w Warszawie. Teraz nosi karabin i broni swojego miasta na Ukrainie/Polskie Radio

***

Ponad 100 ukraińskich uchodźców wyjechało z Lublina do Nancy, we wschodniej Francji. Mają tam dostać mieszkania i pracę. Wśród osób, które wyjechały do Francji, są głównie kobiety i małe dzieci. 

Posłuchaj

3:29
Ukraińscy uchodźcy wyjeżdżają do Francji za pracą i nowym życiem. Relacja Tomasza Moczulskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Pojawiają się informacje, że Ukraińcy są przymusowo wywożeni przez Rosjan z Mariupola, zabierane są im paszporty. O tym, jak minęła noc z 20 na 21 marca na Ukrainie, opowiedział Paweł Buszko.

Posłuchaj

6:02
Wojna na Ukrainie. Podsumowanie nocy z 20 na 21 marca (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Władimir Putin zmaga się z chorobą Parkinsona i zostanie odsunięty od władzy do lipca tego roku przez grupę współpracowników – takie informacje pojawiły się weekend. Te doniesienia skomentował dla Trójki dziennikarz działu zagranicznego Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.

Posłuchaj

8:13
Zbliża się koniec Władimira Putina? Relacja Macieja Jastrzębskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««

. 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego. 

PAP/IAR/pr

Polecane