Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzielne dzieciaki przynoszą nadzieję
"Brave Kids pod wrocławskim niebem", 28.08.2021, Wrocław. W weekend miasto stało się artystyczną sceną dla dzieci i młodzieży biorących udział w akcji Brave Kids. Łącznie wystąpiło 500 młodych artystówFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W ten weekend we Wrocławiu odbył się finał tegorocznej edycji Brave Kids – niezwykłego, międzynarodowego projektu edukacyjno-artystycznego, który już od kilkunastu lat jest obecny także w Polsce. – W tym projekcie chodzi właśnie o to, aby oddać głos dzieciom – mówią organizatorzy. I do tego nawiązuje tegoroczne hasło skierowane właśnie do dzieci: "Chcemy was usłyszeć!" 


dzieci przemoc bicie kara 1200 shutter.jpg
Najtrudniejsze i najważniejsze tematy świata

Tegoroczny finał Brave Kids rozpoczął się o godz. 10 kolorowym pochodem pod wrocławską Kliniką Przylądek Nadziei, gdzie spotkały się wszystkie grupy edycji 2021. Leczone tam ciężko chore dzieci nie mogły się spotkać z uczestnikami pochodu Brave Kids, obserwowały go przez szybę. Ale na pewno były radosne i szczęśliwe, że mogły, choćby w tej formie, wziąć udział w tej imprezie. Że o nich pamiętano i zrobiono tyle, by przynieść radość, dobre emocje i nadzieję. 

W trakcie akcji spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Różnią się doświadczeniem życiowym, talentami artystycznymi, religiami i tradycjami. Łączą je za to chęć wspólnego tworzenia, otwartość na drugiego człowieka i niebywała umiejętność przełamywania barier i ograniczeń świata dorosłych. Wielkim finałem Brave Kids jest wspólnie przygotowany spektakl, będący barwnym kolażem kultur i tradycji. Dzieciaki udowadniają, że w ciągu kilku tygodni, dzieląc się swoim doświadczeniem i umiejętnościami, potrafią przygotować pokaz będący symbolem pokoju, przyjaźni i głosu dzieci. W tym roku, w związku z pandemią, organizatorzy zaprosili dzieci z całej Polski. 


Posłuchaj

52:32
Finał Brave Kids we Wrocławiu (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Poznałam dziewczynki z krainy surowych tajlandzkich gór. One przyjechały z maleńkiej bambusowej chatki, gdzie pod podłogą mieszkały... świnki – Kasia Stoparczyk opowiada o swoich spotkaniach z uczestnikami poprzednich edycji Brave Kids. – Poznałam też ugandyjskiego księcia: chłopca, którego rodzina królewska wyrzuciła z pałacu – nie wiem z jakiego powodu – i znalazł się na ulicy. Ale nie poddał się, zebrał dzieciaki, które nie miały mamy, taty, domu, były samotne, i stworzył... szkołę breakdance! Przyjechał z nimi do Polski i pokazał, co potrafią – wspomina.

Tegoroczny finał Brave Kids rozpoczął się o godz. 10 kolorowym pochodem pod wrocławską Kliniką Przylądek Nadziei, gdzie spotkały się wszystkie grupy edycji 2021. Leczone tam ciężko chore dzieci nie mogły się spotkać z uczestnikami pochodu Brave Kids, obserwowały go przez szybę. Ale na pewno były radosne i szczęśliwe, że mogły, choćby w tej formie, wziąć udział w tej imprezie. Że o nich pamiętano i zrobiono tyle, by przynieść radość, dobre emocje i nadzieję. 

Kilka miesięcy wcześniej kilkoro dzieci z Kliniki Przylądek Nadziei odwiedziło Zagadkowe Studio i opowiadało o swoim niełatwym życiu. – Popłynęła wtedy niejedna zagadkowa łza – wspomina Katarzyna Stoparczyk.

Brave Kids 2021. Trwają przygotowania/YouTube Echo24

*** 

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela 
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk 
Data emisji: 29.08.2021 
Godzina emisji: 9.06

pr

Polecane