Kryzys wizerunkowy polskiego Kościoła. Co zrobić, aby z niego wyjść?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryzys wizerunkowy polskiego Kościoła. Co zrobić, aby z niego wyjść?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mazur/episkopat.pl

Hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce stają wobec oskarżeń o zamiatanie pod dywan wypadków pedofilii. Sondaże wskazują na wzrost liczby osób niechętnych lub obojętnych wobec Kościoła. Co istotne, najgorszy wynik jest w grupie osób między 18 a 24 rokiem życia. Pojawiają również się wezwania do rewizji oceny postaci Jana Pawła II. Trwa też dyskusja nad postępującym zeświecczeniem kleru jako przyczyną łamania norm obowiązujących księży.


1200_papież_EN.jpg
Rezygnacja jednego z ważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej. Jest decyzja papieża

Temu wszystkiemu towarzyszą dyskusje nad sposobem kształcenia seminarzystów w seminariach duchownych i nad rolą osób świeckich w życiu Kościoła. Gdzie Kościół ma szukać wzorców, które mają doprowadzić do zmiany przekazu tak, aby trafić do młodszego pokolenia? Co ma zmienić w swoim postępowaniu?


Posłuchaj
53:03 2020_12_03 22_05_39_PR3_Klub_Trojki.mp3 Przyczyny kryzysu wizerunkowego w polskim Kościele (Klub Trójki)

– Z jednej strony można mówić o niedostosowaniu pewnych struktur: wielu rzeczy Kościół polski uczył się z wyraźnym opóźnieniem w stosunku do tego, co się działo w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Obserwując to, co tam się dzieje, przyzwyczajaliśmy się niejako do roli widza – tak Paweł Milcarek, analityk pisma "Christianitas" tłumaczy, jak doszło do tego kryzysu wizerunkowego. – Pierwszym przykładem, który dotyczył "niezręczności" naszych władz kościelnych, była sprawa arcybiskupa Paetza – wskazuje.

Pojawia się też problem struktury Kościoła w naszym kraju. Czy biskupstw w Polsce nie jest za dużo? Czy system bezpośredniej podległości biskupów wobec Rzymu, z osłabieniem roli episkopatów krajowych, nie generuje słabszej kontroli nad diecezjami?

– Nasuwa mi się analogia z namnożeniem się po transformacji różnych placówek edukacyjnych: z jednej strony było to tłumaczone upowszechnieniem edukacji, z drugiej jednak oznaczało obniżenie rangi tej edukacji. Trzeba się więc zastanowić, czy może tak też było z namnożeniem biskupstw po reformie kościelnej w 1992 r. – ocenia publicysta Filip Memches.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Paweł Milcarek (analityk pisma "Christianitas"), Filip Memches (publicysta), Bogusław Łoziński (tygodnik "Gość Niedzielny"), Jacek Łęski (TVP).
Data emisji: 3.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Polecane