"Wariat", czyli stygmatyzacja zaklęta w języku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wariat", czyli stygmatyzacja zaklęta w języku
"Psychol", "wariatka", "schizol"… Te słowa ranią, wykluczają i odbierają nadzieję. Tego, jak zerwać z chorymi słowami, ma uczyć kampania "Przestaw się na zdrowe myślenie", którą wymyślono i rozpoczęto w Poznaniu Foto: Glow Images/East News

- Ważne jest zwrócenie uwagi na adekwatność języka dotyczącego osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Chore słowa są wierzchołkiem góry lodowej, pod którą skrywa się nasza postawa wobec tych osób - mówi psycholog Katarzyna Przerwa-Zydorowicz.

Posłuchaj

Jak oduczyć stygmatyzacji zaklętej w języku? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Psychol", "wariatka", "czubek", "debilka" - tak czasami mówimy o osobach z zaburzeniami psychicznymi. Z tego rodzaju językiem i sposobem myślenia próbują walczyć organizatorzy kampanii "Zerwij z chorymi słowami. Przestaw się na zdrowe myślenie". - Zastanawiamy się, czy należy używać takich słów wobec osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Być może my sobie jakoś z nimi poradzimy, ale czy uda się to również osobom cierpiącym na tego typu choroby? - zastanawia się Katarzyna Przerwa-Zydorowicz.

Jak pokazują statystyki, półtora miliona osób dorosłych i 600 tys. dzieci korzysta rocznie z pomocy szpitali psychiatrycznych. - Wyobraźmy sobie, że w Warszawie nie ma teraz ani jednej osoby, bo wszyscy są w takich szpitalach - podkreśla Andrzej Nowak, autor kampanii. Jak dodaje Lucyna Muraszkiewicz, osiem milionów Polaków przyznajmniej raz w życiu ma jakieś zaburzenie psychiczne.

W programie mówimy o tym, dlaczego kształtowanie postawy społecznej jest tak ważne w przypadku tego problemu, co sprawia, że kampania w pierwszej kolejności powinna być skierowana do polityków, i jak wygląda życie z osobą chorującą na schizofrenię.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: Andrzej Nowak (szef zespołu agencji reklamowej, który opracował kampanię "Zerwij z chorymi słowami. Przestaw się na zdrowe myślenie"), Katarzyna Przerwa-Zydorowicz (konsultantka kampanii, psycholog), Lucyna Muraszkiewicz (psycholog kliniczny, Fundacja "Pro Domo", która zorganizowała Spacer Solidarności z Osobami Chorującymi na Zaburzenia Psychiczne), Paweł (mąż osoby chorującej na schizofrenię od ośmiu lat), Grzegorz (osoba mająca poważne zaburzenia psychiczne od 1998 roku)  
Data emisji: 12.10.2015  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Polecane