Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psycholożka w "Klubie Trójki": Autyzm to nie inność. Autyzm to cecha mniejszościowa
Czym jest neuroróżnorodność? Czy spektrum autyzmu przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu? Gdzie szukać pomocy? O autyzmie i neuroróżnorodności Anna Dudzińska rozmawiała z psycholożką i terapeutką Małgorzatą Jonczy-Adamską. Foto: Shutterstock/Anne Koeleman

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju o charakterze neurologicznym, a jego spektrum cech i objawów jest bardzo szerokie. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" wysłuchaliśmy reportażu pt. "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) oraz porozmawialiśmy z jego autorką. Gościnią wydania była także psycholożka i terapeutka Małgorzata Jonczy-Adamska.  

  • "A*tystki" – to tytuł wystawy, którą do połowy lutego można było oglądać w lubelskiej Galerii Labirynt. Swoje prace zaprezentowały tam dziewczyny i kobiety w spektrum. Jedną z nich była 27-letnia Ania Bigos, bohaterka reportażu "Przyjaciel A." Po reportażu porozmawiamy o autyzmie i neuroróżnorodności.
  • W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" o reportażu "Przyjaciel A." opowiedziała autorka, Katarzyna Michalak (Polskie Radio Lublin).
  • Z kolei o autyzmie i neuroróżnorodności Anna Dudzińska rozmawiała z psycholożką i terapeutką Małgorzatą Jonczy-Adamską. 

- Dla mnie nawet używanie słowa "inność" w kontekście autyzmu jest trudne. Używanie go implikuje: "inny niż... norma". Wolę tutaj mówić o cechach większościowych i mniejszościowych. Tak jak z leworęcznością. Kilkadziesiąt lat temu też przecież uważano, że jest to choroba, zaburzenie i trzeba dzieci przestawiać na prawą rękę. Teraz wiemy, że to po prostu cecha mniejszościowa. To obszar neuroróżnorodności - zaznaczyła w rozmowie Małgorzata Jonczy-Adamska, psycholożka. 


Posłuchaj

1:36
Małgorzata Jonczy-Adamska o autyzmie w Trójce (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Autyzm
Najczęściej czytane

"Przyjaciel A." reportaż autorstwa Katarzyny Michalak

"A*tystki" – to tytuł wystawy, którą do połowy lutego można było oglądać w lubelskiej Galerii Labirynt. Swoje prace zaprezentowały tam dziewczyny i kobiety w spektrum. Jedną z nich była 27-letnia Ania Bigos, bohaterka reportażu "Przyjaciel A." Po reportażu porozmawiamy o autyzmie i neuroróżnorodności.

- To ultrazbliżenie do bohatera według mnie jest warunkiem koniecznym i fundamentem reportażu dźwiękowego. Chodzi nam w nim przede wszystkim o jak najwierniejszy zapis ludzkiego doświadczenia. Naszą materią jest dźwięk, a do niego zaliczamy głos. By dobrze nagrać głos człowieka, nie tylko tak, by komunikował informacje, ale też stany emocjonalne i kondycję, do tego potrzebne jest zbliżenie, spotkanie i porzucenie społecznej roli dziennikarza. Spotkanie się na poziomie ludzkim, bliskim, pełnym zaufania - mówiła po emisji reportażu autorka Katarzyna Michalak. 

>>> Reportażu "Przyjaciel A." autorstwa Katarzyny Michalak (Radio Lublin) możesz posłuchać TUTAJ <<<


Posłuchaj

4:45
Katarzyna Michalak o reportażu "Przyjaciel A." (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj także:


Autyzm zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt 

- Otrzymywanie później diagnozy jest charakterystyczne dla dziewcząt, kobiet i osób z kobiecą płcią metrykalną. Kobiety są w naszym społeczeństwie niedodiagnozowane. Na to składa się splot różnych czynników. Jednym z nich jest socjalizacja dziewczynek. Socjalizujemy je do tego, by zwracały uwagę na innych ludzi, na to, jak ci ludzie się czują, i żeby nie wprowadzały dyskomfortu. Mają być grzeczne i posłuszne. U chłopców mamy zgodę - jako społeczeństwo i kultura - na to, by brykali, szaleli, wbiegali na płoty i drzewa. W związku z tym w środowisku domowym czy szkolnym to zachowania tzw. chłopięce bardziej nam przeszkadzają i są bardziej widoczne. Są też szybciej wyłapywane jako objaw neuroatypowości - wyjaśniała Małgorzata Jonczy-Adamska.

Posłuchaj

19:35
Małgorzata Jonczy-Adamska o autyzmie w Trójce cz. 2 (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Autyzm

A jak autyzm:

  • Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów, jak i mowy. 
  • Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski - do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców - był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt.
  • Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi:
 Anna Dudzińska
Data emisji: 13.05.2024
Godzina emisji: 20.06

zch/wmkor

Polecane