Lipicany - śladami niezwykłych koni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lipicany - śladami niezwykłych koni
Fragment okładki książki "Czysta biała rasa"Foto: mat.promocyjne

"Czysta biała rasa" - książka o koniach, które wzbudzają podziw i którymi fascynowali się władcy, a także dyktatorzy i zbrodniarze. Jej autorem jest Frank Westerman - reporter, dziennikarz, pisarz, erudyta. Człowiek o tysiącu zainteresowań.

Posłuchaj

Opowieść o podróży po Europie, śladami niezwykłych koni (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

''Historia konia lipicańskiego sięga 1580 roku. Nazwa rasy pochodzi od miejscowości Lipica w Słowenii. Są to najstarsze, udomowione przez człowieka konie. Izabela Kryńska, jako jedyna w Polsce, hoduje lipicany. - Te konie są bardzo spokojne, bardzo zrównoważone, bardzo mocno nastawione na kontakt z człowiekiem - mówi.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Kim jest autor książki? - To jeden z najpopularniejszych twórców literatury w Holandii. Zaczynał jako dziennikarz w jednej z największych holenderskich gazet. Był m.in. korespondentem w Rumunii, kiedy upadał Nicolae Ceauşescu czy na Bałkanach w czasie wojny. Robił też zdjęcia i reportaże radiowe.  Wspomnienia z wojny na Bałkanach stały się kanwą jego pierwszej, bardzo dobrze przyjętej książki "Most nad rzeką Tarą" - opowiada Martin Van Dijk, attaché kulturalny Królestwa Niderlandów w Polsce.

Siła pisarstwa Franka Westermana polega na tym, że o skomplikowanych procesach historycznych potrafi opowiadać w prosty sposób. - Sprowadza je do historii jednostek albo historii koni, jak to ma miejsce w przypadku "Czystej białej rasy" - opowiada Michał Nogaś.

Tę książkę otwiera końskie drzewo genealogiczne. Zaczyna się w Królestwie Neapolu w 1767 roku, potem przenosimy się do okupowanej Polski. To pełna anegdot opowieść o swoistej podróży po europejskiej czasoprzestrzeni, śladami niezwykłych koni. Siła i gracja, lojalność i chęć do nauki - te cechy połączyły się w jednym zwierzęciu dzięki długiej selekcji i krzyżowaniu. Lipican stał się koniem cesarzy, królów, wielkich wodzów i przywódców. W 1867 roku cesarz Franciszek Józef na grzbiecie lipicana wjeżdżał na wzgórze budzińskie, gdzie przyjął koronę węgierską. Lipican paradował w kompanii honorowej prezydenta Reagana w trakcie ceremonii zaprzysiężenia w roku 1980, z gracją kroczył w orszakach dyktatorów Trzeciego Świata, szachów i parweniuszowskich władców. Hitler uważał te zwierzęta za wyjątkowe - ideał najczystszej rasy. Stadninę lipicanów mieli Nicolae i Elena Ceauşescu. Stały się uosobieniem prestiżu i władzy.

- Czytając ten tekst, niejednokrotnie odnosi się wrażenie, że wymyka się on łatwym podziałom. Westerman ma ambicję, by burzyć granicę między beletrystyką a literaturą faktu. Ta książka to gatunek z pogranicza - mówi tłumaczka Jadwiga Jędryas. I dodaje, że Holender nie kryje się ze swoim podziwem dla Ryszarda Kapuścińskiego, który z reportażu uczynił literaturę wysoką.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zapraszamy też na profil "Z najwyższej półki" na Facebooku >>>

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali w audycji "Do południa" książki pt. "Czysta biała rasa. Cesarskie konie, genetyka i wielkie wojny" Franka Westermana: Piotr z Aleksandrowa Łódzkiego, Agata z Łomianek, Anna z Lublina, Izabela z Błędowa, Wojciech z Wieliczki, Agata z Warszawy, Stanisław z Łobzenicy, Jan ze Smardzewa, Małgorzata z Warszawy, Eliza z Warszawy,  Agnieszka z Krakowa,  Andrzej z Warszawy,  Sławomira z Poznania, Grzegorz z Warszawy, Tomasz z Warszawy, Kasia z Legionowa, Jacek z Braniewa, Maciej z Poznania, Jerzy z Kolbuszowej,  Anna z Jelcza-Laskowic.

(mat.prasowe/mp/mk)

Polecane