Zdjęcie audycji

AnagrammarganA

O audycji

Anagram to wyraz utworzony przez przestawienie liter, głosek lub sylab innego wyrazu, wykorzystujący wszystkie litery materiału wyjściowego. A co w sytuacji, kiedy przez ten pryzmat spojrzymy na muzykę?

Czy "muzycznym anagramem" nie są przypadkiem remiksy? Można się również zastanowić, czym u didżejów jest backspin lub scratch? Jeszcze w latach 60. żaden szanujący się meloman nie pozwoliłby na ingerencję i przesuwanie płyty wstecz. Dziś jest to pełnoprawne brzmienie wykorzystywane w muzyce. Czy zatem odwracanie taśmy przez The Beatles lub Milesa Davisa można uznać za nasz "muzyczny anagram"?

AnagrammarganA to oczywiście gra słów i chyba idealne wcielenie pojęcia anagram. Tak się złożyło, że na studiach zaczęto tak mnie nazywać. MARGAN! Wołali. Potem przyszła Trójka, a w niej cała masa nagrań. A jeśli tak, to zawsze stwierdzałem: pewnie, że to NAGRAM :) Dużo tych przypadkowych skojarzeń. Teraz po latach postanowiłem wykorzystać je w nazwie swojej autorskiej audycji. Programu, który koresponduje z prowadzoną przeze mnie audycją "W tonacją Trójki", ale też z "Potrójnym pasmem przenoszenia"

Ciągle staram się szukać. Mam świadomość, jak wiele dobrego dzieje się poza głównym nurtem. Jak dużą pomysłowością odznaczają się ludzie, którzy przede wszystkim stawiają na muzykę, pozostawiając na drugim planie marketing i promocję. Jak bardzo XXI wiek nasączony jest mieszaniem gatunków i przestawianiem w kompozycjach poszczególnych części składowych utworu. Jak bardzo ważne są zaskoczenie i emocje… Ile dobrego zrobił dla poznawania historii muzyki sampling, który przecież jest wyciąganiem "sylab" i wstawianiem ich w nowy kontekst. Żeby jednak w pełni go zrozumieć, trzeba sięgnąć do oryginału sprzed wielu lat, czym również staram się Państwa zainteresować w audycji "AnagrammarganA".

Zresztą, dla niepoznaki, sample bywają odwracane, co także koresponduje z nazwą audycji. Zatem kluczowe dla naszych spotkań są nietuzinkowe połączenia, artyści, którzy przebyli drogę od tworzenia remiksów po dowodzenie pełnoprawnymi zespołami, transkrypcja i "przepisywanie", historia muzyki i umiejętność czytania jej współcześnie oraz dobry nastrój, którym – podobnie jak w prowadzonej przez lata piątkowej Tonacji – chcę Państwa wprowadzić w kolejny tydzień.

Michał "Margan" Margański

Prowadzący

Zobacz w ramówce