Benefis Anny Dymnej. "Spotykam naprawdę dobrych ludzi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benefis Anny Dymnej. "Spotykam naprawdę dobrych ludzi"
Anna Dymna na benefisie w TrójceFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Życie jest ciągiem spotkań, a ja jestem szczęściarzem, bo na swojej drodze spotykam niezwykłych ludzi. Uczą mnie, co jest naprawdę ważne w życiu. I te spotkania to moje skarby. Jestem już chyba bardzo bogatym człowiekiem - mówiła wzruszona Anna Dymna.

Posłuchaj

Benefis Anny Dymnej."Spotykam naprawdę dobrych ludzi" (Benefis/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+


- Pamiętam rozmowy z Miłoszem, Szymborską, Swinarskim czy Grzegorzewskim. Gdybym ich nie spotkała, nie byłabym tym, kim jestem - opowiadała bohaterka benefisu. Dodała zaraz, że ma szczęście, ponieważ na swojej drodze spotyka tylko dobrych ludzi.
Anna Dymna wspominała m.in. początki swej kariery aktorskiej. - Ewa Lasek, moja profesorka ze Szkoły Teatralnej, dawała radę: rozbieraj się w filmach, póki możesz. To jest fajnie - mówiła. -   Zobaczysz, jak szybko czas ucieka, potem już nie będzie mogła - opowiadała artystka.

Dymna zadebiutowała jeszcze jako studentka - na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w rolach Isi i Chochoła w "Weselu” (1969 r.) reżyserowanym przez Lidię Zamkow. Ma w dorobku ponad dwieście pięćdziesiąt ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in.: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Teresą Kotlarczyk, Barbarą Sass i Janem Klatą.

Jest pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a także inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji. - Dlaczego uczę w Szkole Teatralnej? Żeby nigdy w życiu nie zestarzeć się i nie być taką ohydną aktorką, która nienawidzi młodych - deklaruje Dymna. - Kiedy ci młodzi ludzie osiągają sukcesy to jest taka radość, jakby to były mojej dzieci. Radość, że im się udaje. Nie wiem czy umiem uczyć. Jednak póki nie wiem to mogę to robić - śmieje się artystka.

Pracę artystyczną Anny Dymnej trzykrotnie nagradzano "Złotą Maską" (1996, 1999, 2000 - wyróżnienie w plebiscycie na najpopularniejszego i najbardziej lubianego aktora w Krakowie); jest też laureatką "Złotego Ekranu" (1984 - za rolę Marii Kazimiery w filmie "Na odsiecz Wiedniowi” i spektakl TVP "Polski Listopad"), "Złotej Kaczki" (1993 - dla najlepszej polskiej aktorki), "Złotych Lwów" (1994 - za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Tylko strach" w reż. B. Sass), Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (1994 - za najlepsze kobiece role sezonu: Podstoliny w spektaklu telewizyjnym "Zemsta" A. Fredry w reż. O. Lipińskiej i Molly Bowser z "Palca Bożego" w reż. T. Kotlarczyk) oraz "Superwiktora" (2004) za całokształt dokonań artystycznych. Aktorkę odznaczono także Srebrnym Krzyżem Zasługi (1989). W roku 2004 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "za - jak napisano w uzasadnieniu - wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej, za działalność na rzecz potrzebujących pomocy".

Anna Dymna znana jest także z działności charytatywnej. Jej Fundacja "Mimo Wszystko" została założona we wrześniu 2003 roku. Jej głównym celem jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcję prezesa Fundacji Anna Dymna pełni społecznie.

Justyna Steczkowska, która była jednym z gości benefisu mówiła, że Anna Dymna z powodu swej działalności charytatywnej jest wzorem do naśladowania. - To przykład tego, jak można pomagać potrzebującym. Jestem wzruszona, płakać mi się chce, ale nie mogę, bo zaśpiewam ci zaraz piosenkę - dodała piosenkarka. Jerzy Trela podkreślał natomiast, że zasługi Anny Dymnej są w tej sprawie naprawdę wielkie.

Wśród zaproszonych gości na benefisie byli także: Marek Piekarczyk, Janusz Majewski, Paweł Królikowski, Jacek Cygan, Krystyna Tkacz, Joanna Kulig, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr.

Benefis poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Bronisław Maj.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Audycja przygotowywana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

/

(ei, mp, materiały prasowe Fundacji Mimo Wszystko)

Polecane