Niepełnosprawni i ich problemy: dzieli nas mur obojętności?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niepełnosprawni i ich problemy: dzieli nas mur obojętności?
Foto: PAP/Rafał Guz

Zdaniem wielu organizacji, osoby niepełnosprawne są w Polsce dyskryminowane. Nie mają takich samych warunków i szans rozwoju jak osoby zdrowe. W "Za, a nawet przeciw" rozmawialiśmy o osobach niepełnosprawnych.

Posłuchaj

Czy należycie chronimy osoby niepełnosprawne? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kilka miesięcy temu do premiera trafił list rodziców osób niepełnosprawnych: "W Polsce wobec takich rodzin jak nasze uprawiana jest polityka eutanazji i dyskryminacji na niebywale wysokim poziomie!" Mocno powiedziane. Czy prawdziwie? Czego władze nie robią, a powinny?

Zasiłek pielęgnacyjny dla niepełnosprawnego dziecka nie był rewaloryzowany od 10 lat i wynosi 153 zł miesięcznie. Renta socjalna dla dorosłej osoby niepełnosprawnej to 611 zł. Te pieniądze nie wystarczają na morze potrzeb, związanych z rehabilitacją i leczeniem. Osoby dotknięte tym problemem mają żal do polityków, że uprawiają wobec nich "politykę eutanazji". Czy należycie chronimy osoby niepełnosprawne?
Iwona Hartwich, przewodnicząca stowarzyszenia mam "Przyszłość", które skupia rodziców dzieci niepełnosprawnych w rozmowie z Trójką podkreśla, że obecnie osoby niepełnosprawne są jedną z najbardziej marginalizowanych grup społecznych. – Ciągle napotykają na duże bariery, w zasadzie w każdej dziedzinie swojego życia. W kwestiach spraw finansowych czy świadczeń, które w zasadzie są głodowe – mówi.
Kolejnym trudnym tematem jest praca dla niepełnosprawnych. Obecnie zatrudnionych jest 18% takich osób. Liczba niepełnosprawnych pracujących w zakładach pracy chronionej spada. – U nas jest taka tendencja, że potrzebny jest niepełnosprawny, ale sprawny – opowiada Iwona Hartwich.

fot.
fot. PAP/Rafał Guz

Słuchaczka Katarzyna, która jest lekarzem, zajmującym się rehabilitacją medyczną mówi, że od wielu lat widać, że państwo nie zajmuje się należycie tematem. – Dofinansowanie na rehabilitację wynosi 1,05 zł. Za takie pieniądze żadnego pacjenta nie da się wyrehabilitować, zwłaszcza dziecka – mówi.
Słuchacz Paweł uważa, że problem osób niepełnosprawnych nie dotyczy państwa, a rodzin i osób dotkniętych problemem. "To problem osobisty, a nie państwa. Z pieniędzy publicznych nie powinno się finansować pomocy dla nich" – napisał.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej systematycznie spada. Jakie są powody takiej sytuacji? – Rzeczywiście liczba zakładów pracy chronionej spada, pracodawcy wycofują się ze statusu "zakładu pracy chronionej", ale w tych firmach, które przy tym statusie pozostają, zatrudnienie osób niepełnosprawnych wzrasta. Jeszcze kilka lat temu liczba osób w tego typu zakładach pracy wynosiła ok. 70, a teraz wynosi ponad 100 - mówi Alina Wojtowicz-Pomierna, wicedyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
W niektórych krajach powstały specjalne ustawy, przeciwdziałające dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Kiedy stosowane prawo zostanie uchwalone w Polsce i czy są szanse na poprawę sytuacji? Posłuchaj całej rozmowy!

W dyskusji wzięli udział: Iwona Hartwich, przewodnicząca stowarzyszenia mam "Przyszłość", które skupia rodziców dzieci niepełnosprawnych, Alina Wojtowicz-Pomierna, wicedyrektor biura pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz Słuchacze Trójki.

 

Audycję "Za, a nawet przeciw" prowadził Kuba Strzyczkowski.

Poniżej wyniki sondy, która trwała w trakcie audycji.

Polecane