By osiągnąć mądrość i szczęście - opowieści o babciach i wnuczkach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
By osiągnąć mądrość i szczęście - opowieści o babciach i wnuczkach
Foto: Glow Images/East News

Jeszcze niedawno mówiło się, że dziadkowie są od rozpieszczania wnuków. Dziś seniorzy i młodzi wspólnie dzielą pasje i zainteresowania, razem spędzają czas, a we Wrocławiu opowiadają o tym w komiksach.

Posłuchaj

"Babcie i wnuczki w obrazkach" - reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Wrocławskie Centrum Seniora  zorganizowało konkurs na komiks lub scenariusz komiksu "O dziadku, wnuczku i…”- czyli niezwykły dzień z Waszego życia. W pracach trzeba było opisać sytuację przeżytą wspólnie, bądź opowiedzianą przez babcię, dziadka, wnuczkę lub wnuczka, która zapada w pamięć i niesie ze sobą pozytywne przeżycia. Zwyciężczyni konkursu swoją opowieść opatrzyła mottem "W młodości studiuje się dorosłych, aby osiągnąć mądrość. Na starość studiuje się dzieci, aby znaleźć szczęście".

Ten konkurs to inicjatywa, która połączyła wiele pokoleń, babcie pisały o swoich babciach i dziadkach, kilkuletnie wnuczki wspominały wakacje z rodzicami rodziców, studentki opowiadały o pierwszych ciastach pieczonych w kuchniach seniorek. - Ja rysowałam, a babcia pisała - mówi jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu. - Opisała nasze wakacje w Dąbkach. Rysowałam jak byłyśmy na plaży, jak jeździłyśmy na gokartach. 
Wolontariuszka Wrocławskiego Centrum Seniora, studentka i blogerka kulinarna zilustrowała pieczenie swojego pierwszego ciasta, pod bacznym okiem seniorki. - Od tego ciasta minęło dużo czasu, przez wiele lat nie gotowałam, a jak wyjechałam na studia to założyłam bloga kulinarnego - wspomina.

Jedna
Jedna z prac konkursowych /mat.pras.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>
Babcie ogromnie cenią sobie rozmowy i zabawy z wnukami. Opowiadają, jak od zwykłego, czasami trudnego pytania zaczynają się poważne dyskusje i objaśnianie świata. Dziś ta nauka działa w dwie strony: seniorki uczą wnuczki ortografii, tradycji, szydełkowania, zabierają na koncerty chórów. A młodzi objaśniają dziadkom zawiłości nowoczesnych technologii, działania internetu czy telefonów komórkowych.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Babcie i wnuczki w obrazkach”, którego autorką jest Magda Skawińska.
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, jest współfinansowana ze środków rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2012-2013.

Reportaży na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

(pj)

Polecane