Sprawiedliwość po komunizmie
2013-11-28, 14:11 | aktualizacja 2013-11-29, 07:11
Będziemy o tym dziś rozmawiać w "Klubie Trójki" z naszymi gośćmi: prof. Lavinią Stan (St. Francis Xavier University in Canada) oraz prof. Jirim Pribanem (Cardiff University).
W Warszawie rozpoczęła się konferencja zatytułowana "Prawne ramy pamięci. Sprawiedliwość okresu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej". Jest to kolejne przedsięwzięcie, zorganizowane przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, powołaną 8 lat temu przez ministrów kultury Austrii, Czech, Niemiec, Polski, Słowacji oraz Węgier platformę współpracy historyków, zajmujących się dwudziestowiecznymi dziejami naszego regionu.
Jak powinna wyglądać sprawiedliwość po komunizmie? Jak pogodzić wielowiekowe reguły prawa (w tym: zasady niedziałania prawa wstecz, nieosądzania czynów, które nie były formalnie przestępstwem w momencie ich popełniania, przedawnienia) z poczuciem sprawiedliwości? Czy nieosądzenie oznacza historyczną amnezję? To są pytania, z którymi nie tylko w Polsce nie umiemy się uporać.
Będziemy o tym dziś rozmawiać z naszymi gośćmi: prof. Lavinią Stan (St. Francis Xavier University in Canada) oraz prof. Jirim Pribanem (Cardiff University). Naszą rozmowę będzie tłumaczyć dr Marcin Turski.