Czy samochodowe instalacje gazowe stwarzają zagrożenie w garażach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy samochodowe instalacje gazowe stwarzają zagrożenie w garażach?
Tankowanie LPG. Foto: Honza Groh/Wikimedia Commons/CC

Litr LPG jest mniej więcej o połowę tańszy niż litr benzyny, dlatego po naszych drogach jeździ coraz więcej aut zasilanych gazem. Ale kierowcy takich pojazdów mają pewien problem - większość garaży podziemnych jest dla nich niedostępna. Przynajmniej teoretycznie.

Posłuchaj

Czy samochodowe instalacje gazowe stwarzają zagrożenie w garażach? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Administratorzy niektórych nieruchomości wprowadzili zakaz wjazdu dla aut z instalacjami LPG, powołując się na rozporządzenie MSWiA dot. bezpieczeństwa przeciwpożarowego. - Minister nałożył obowiązek informowania, gdzie można parkować, a gdzie nie. Jeśli w danym garażu jest instalacja alarmowa, która wykrywa gaz, wówczas jest to możliwe. Kiedy takiej instalacji alarmowej nie ma, wjeżdża się na własne ryzyko - mówi Rafał Waligóra z formy Atrium 21, która zarządza osiedlami.

- Administratorzy, chcąc zabezpieczyć się od strony prawnej, montują zakaz - tłumaczy Piotr Zatchij z firmy Energy Gaz Polska. - Prościej nie modernizować garażu, bo to generuje potężne nakłady finansowe, tylko zrobić zakaz wjazdu dla samochodów zasilanych LPG - mówi.

Czy LPG faktycznie jest niebezpieczny? - Musimy mieć na względzie, ze wedle prawa zbiorniki gazowe umieszczone w piwnicach, na poziomach -1 lub -2, nie powinny być składowane. Z drugiej strony porównywalne zagrożenia stwarzają zbiorniki benzynowe - wyjaśnia st. kpt Karol Kierzkowski z Komedy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mk)

Polecane