Marian Opania: człowiek wielu talentów. Zobacz wideo!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marian Opania: człowiek wielu talentów. Zobacz wideo!
Aktor Marian Opania (3P) oraz (od lewej): Katarzyna Dąbrowska, Janusz Zaorski, Jan Wołek, Wiktor Zborowski, Krzysztof Kowalewski i Zbigniew Zamachowski podczas benefisu Mariana Opani w studio radiowej Trójki w WarszawieFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Podczas benefisu w Trójce aktor wykonał, grając na gitarze, piosenkę Paula Anki. Wyrecytował wiersz, który sam napisał. Wspominał czasy, kiedy uczył studentów łódzkiej filmówki. Nawiązał także do pewnego filmiku, który w internecie cieszy się niesłabnącą popularnością.

Posłuchaj

Marian Opania: człowiek wielu talentów (Benefis w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+


We wtorkowy wieczór w studiu im. Agnieszki Osieckiej pojawili się m.in. Daniel Olbrychski, Jan Englert, Juliusz Machulski, Krzysztof Kowalewski, Cezary Pazura, Jan Wołek, Marcin Wolski, Janusz Zaorski i Wiktor Zborowski. Dla bohatera wieczoru zaśpiewali Zbigniew Zamachowski, Wojciech Malajkat, Piotr Machalica, Katarzyna Dąbrowska i Marcin Januszkiewicz.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym prowadzili Katarzyna Borowiecka i Artur Andrus.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia benfisu Mariana Opani.

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 w Puławach. Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie zadebiutował w filmie "Miłość dwudziestolatków". Debiut na scenie teatralnej przyszedł później - 10 października 1964 roku. Przez następne trzynaście lat Marian Opania był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie. W 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy.
Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwycał interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar" - jak "Lot Moskwa - Odessa", "Cukierki dla panienki mam" czy "Amsterdam".
(mk/oficjalna strona Mariana Opani)

Audycja przygotowywana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

/

Polecane