Jan Kanty Pawluśkiewicz: z Grechutą byliśmy zdeterminowani na 100 procent

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Kanty Pawluśkiewicz: z Grechutą byliśmy zdeterminowani na 100 procent
Laureat nagrody za muzykę do filmu "Papusza" Jan Kanty Pawluśkiewicz podczas gali wręczenia nagród 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

- Z radiowych archiwów zostały przywołane nagrania, które mają osobny smak. I jest to smak listopadowego "smętu" z deszczem - tak Jan Kanty Pawluśkiewicz wspominał czas, gdy rejestrował z Markiem Grechutą piosenki w Polskim Radiu.

Posłuchaj

Jan Kanty Pawluśkiewicz: z Grechutą byliśmy zdeterminowani na 100 procent (Markomania/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Antologia nagrań kompozytora ukazuje się właśnie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Jan Kanty Pawluśkiewicz opowiadał w "Markomanii", że nagrywając te piosenki muzycy byli stremowani. - Chcieliśmy się popisać, nasza determinacja sięgała stu procent, wszystko dlatego, że chcieliśmy zagrać jak najlepiej - mówił Markowi Niedźwieckiemu.

Płyty Jana Kantego Pawluśkiewicza można kupić na sklep.polskieradio.pl>>>

Według kompozytora słychać, że Marek Grechuta w czasie nagrywania tych piosenek był spięty. - Trudno mi nazwać ten stan, ale on jest w pobliżu zażenowania i wstydliwości - opowiadał. Pawluśkiewicz przypomniał, że w antologii znalazły się nagrania, które nigdy potem nie były spopularyzowane, nigdy też nie miały swojej edycji płytowej.

Na pierwszym albumie, który ukazał się 12 listopada, znalazły się utwory z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza z repertuaru Andrzeja Zauchy i zespołu Anawa. Premiera kolejnej płyty, zawierającej poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" stworzony w 1993 roku przez kompozytora do wierszy Bronisławy Wajs, zapowiedziana została na 18 listopada. Z kolei trzeci krążek, z piosenkami Marka Grechuty, ma się ukazać tydzień później - 25 listopada.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą, a potem Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: "Opery żebraczej", oratorium "Nieszpory Ludźmierskie", poematu symfonicznego "Harfy Papuszy" oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu "Szalona lokomotywa".

Polecane