Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Krystyny Dąbrowskiej i Łukasza Jarosza

Tę historię opowiadamy już od ponad roku, a jest to opowieść o tym, co zostało zapisane w testamencie Poetki i o tym, jak go realizujemy. My - czyli Fundacja Wisławy Szymborskiej wraz z jej przyjaciółmi i partnerami.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Krystyny Dąbrowskiej i Łukasza Jarosza

Foto: mat. prom.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Krystyny Dąbrowskiej i Łukasza Jarosza (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

16 listopada oznacza kolejny ważny etap działalności Fundacji. To wręczana po raz pierwszy Międzynarodowa Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej. Międzynarodowa kapituła w składzie: Anders Bodegard, Clare Cavanagh, Maria Delaperrière, Luigi Marinelli, Abel Murcia Soriano, Adam Pomorski, Renate Schmidgall, Marian Stala do Nagrody za tomik wydany po  polsku w 2012 roku nominowała pięcioro polskich (!) poetów: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Krzysztofa Karaska, Łukasza Jarosza i Jana Polkowskiego.
To - specjalne - wydanie MBK realizujemy w dzień po Gali Nagrody i tuż po spotkaniu w Krakowie z laureatem/laureatką. A zostali nimi - tu niespodzianka - Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz.

/

Gala odbyła się w sali widowiskowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Poprowadzili ją Agata Kulesza i Michał Rusinek.
Resztę opowiedzieliśmy, spotykając się w Magazynie w Szufladzie Szymborskiej w kamienicy Szołayskich.


Współgospodynią wydania był dyrektor MNKr - pani Zofia Gołubiew. Współgospodarzem - prezes Fundacji Michał Rusinek. Gośćmi byli jurorzy: Abel Murcia Soriano oraz Renate Schmidgall.
Wydanie - tradycyjnie - otworzylismy "innym" tematem i "innym" głosem – tym razem z Warszawy, dyrektor Teatru Syrena - Wojciech Malajkat - zaprosił nas na pierwszą w tym sezonie premierę. To "Dzieci z Bullerbyn" wg Astrid Lindgren. W reżyserii Krzysztofa Jaślara. Patronujemy Syrenie kolejny już sezon.

Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz.
PS. Przypominamy (mówiliśmy o tym w ub. tygodniu), że w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego druga w tym sezonie premiera - "Goraczka czerwcowej nocy" w reżyserii Remigiusza Brzyka. I temu teatrowi - od tego sezonu - patronujemy.

/

P.S. P.S. Niepokojące wieści dochodzą do nas z Narodowego Starego Teatru w Krakowie (patrz: publikacje na stronach e-teatru) Nasze zobowiązania - po raz kolejny - nie pozwalają nam zabrać głosu "w sprawie". Sygnalizujemy jednak naszą solidarność z Janem Klatą i Sebastianem Majewskim.

Do słuchania audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" zapraszamy w każdą niedzielę po godzinie 19.00.