Andrzej Zieliński: jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego rocka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Jego piosenki wyróżniają się romantyczną frazą oraz nawiązaniami stylistycznymi do muzyki klasycznej, folkloru góralskiego i jazzu, są wśród nich popowe łatwo wpadające w ucho przeboje.

Posłuchaj

Andrzej Zieliński: jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego rocka (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Zieliński urodził się w 1944 roku w Gdowie koło Wieliczki. W 1962 roku związał się z kabaretem "Sowizdrzał", potem był zespół muzyczny "Sesktet krakowski". W latach 1965-1982 był liderem zespołu Skaldowie.

Grupa, założona przez Andrzeja wraz z młodszym bratem Jackiem, okazała się jednym z najważniejszych zespołów polskiego rocka. Zieliński od początku współpracował z wybitnymi poetami: Leszkiem Aleksandrem Moczulskim, Wiesławem Dymnym, Agnieszką Osiecką  czy Wojciechem Młynarskim.

W 1981 roku wyjechał ze Skaldami na koncerty do USA i pozostał tam do dziś. Od tamtego czasu z przerwami przebywa w Polsce, dzieląc życie między Zakopanem a Nowym Jorkiem. W 2000 roku wydał swoją solową płytę "Znów od zera", a w 2005 roku nagrał ze Skaldami nowy album "Harmonia świata"'.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym ( www.nina.gov.pl ) . Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mp)

Polecane