Dwutlenek węgla: czy warto redukować jego emisję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwutlenek węgla: czy warto redukować jego emisję?
Foto: Philippe Alès/Wikimedia Commons

W Warszawie trwa szczyt klimatyczny. Zdaniem krytyków dotychczasowe rezultaty takich spotkań są mizerne, bo zbyt rozbieżne są zdania i interesy państw w nich uczestniczących. Czy ograniczenie emisji dwutlenku węgla ma sens?

Posłuchaj

Dwutlenek węgla: czy warto redukować jego emisję?( Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ten szczyt ma teoretycznie ustalić plan przed kolejnym, który odbędzie się w Paryżu za dwa lata. Wtedy mają się zakończyć negocjacje ws. globalnego porozumienia klimatycznego, które w 2020 roku ma zastąpić porozumienie z Kioto. (To międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Zostało wynegocjowany na konferencji w Kioto w 1997 roku).

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

- Ziemia ma problem - mówi profesor Andrzej Kraszewski - w tej chwili już nikt nie dyskutuje czy jest efekt cieplarniany. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia satelitarne powłok lodowych na biegunach. One się kurczą - dodaje były minister środowiska.

Relacja ze szczytu klimatycznego w Warszawie>>>

Według rozmówcy Kuby Strzyczkowskiego to człowiek jest sprawcą zmian klimatycznych i zadaniem człowieka jest przeciwdziałanie tym zmianom.  - Im bardziej ktoś w to wątpi, tym bliżej mu do przemysłu naftowego czy węglowego - dodaje profesor. Zdaniem Andrzeja Kraszewskiego walka ze zmianami klimatycznymi musi kosztować. Jeśli nie poniesiemy kosztów teraz, to za kilkadziesiąt lat wydatki będą jeszcze większe.

Dr Tomasz Teluk z Instytutu Globalizacji twierdzi z kolei, że prof. Kraszewski chyba nie zna  ostatnich protokołów międzyrządowego panelu do spraw zmian klimatycznych. - Od 17 lat temperatura spada, mimo rosnących emisji dwutlenku węgla. Zmniejsza się także ilość katastrof naturalnych - dowodzi Teluk.

Dodaje, że pokrywa lodowa na Arktyce zwiększyła się o 60 procent. Jego zdaniem walka z globalnym ociepleniem hamuje unijną gospodarkę, bo Wspólnota narzuca sobie sztywne ramy emisji dwutlenku węgla i to urzędnicy decydują co, gdzie i jak ma być produkowane. - Ta polityka nie przynosi efektów, bo skupianie się na redukcji dwutlenku węgla, w czasach gdy żyjemy w jego deficycie, czego dowodzą naukowcy, jest pozbawione sensu - podsumowuje Teluk.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także Tobiasz Adamczewski z WWF Polska oraz Zbigniew Madej, rzecznik Kampanii Węglowej oraz Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

Polecane