Marszałek Piłsudski w rodzinnych anegdotach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marszałek Piłsudski w rodzinnych anegdotach
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Gdyni.Foto: PAP/Adam Warżawa

- Ja go nie poznałem, ale moja mama Jadwiga pamięta, jak mieszkali w Sulejówku i sporo mi o tym opowiadała – mówił w Trójce Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego.

Posłuchaj

Krzysztof Jaraczewski wspomina swojego dziadka, Józefa Piłsudskiego (Zagadkowy poranek/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jaki jest Józef Piłsudski w opowieściach rodzinnych? – Dla mnie jest osobą ciepłą, serdeczną, z silnym akcentem kresowym. Jak każdy dziadek, to osoba o której w rodzinie opowiada się sporo anegdot. Ja osobiście go nie znałem, ale mama pamięta, jak mieszkali w Sulejówku. I opowiadała mi na przykład, że dziadek miał taki chowany do kieszeni zegarek z otwieraną pokrywką. I zawsze prosił mamę, żeby przyszła i dotknęła zegarka nosem, żeby się otworzył. Kiedyś ona zapytała, jak dziadek sobie radzi z zegarkiem, kiedy jej nie ma w pobliżu? On odpowiedział: no wtedy to adiutanta proszę – wspominał gość audycji "Zagadkowy poranek”.

Posłuchaj wspomnień uczestników wydarzeń z 11 listopada 1918 roku w serwisie - Radia Wolności >>>

Drogi do Niepodległej - 1918 - słuchaj kiedy chesz na moje.polskieradio.pl>>>

Krzysztof Jaraczewski herbu Zaremba jest dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dlatego opowiedział też najmłodszym słuchaczom Trójki o interaktywnym portalu edukacyjny, adresowanym do dzieci w wieku 6-9 lat, ich opiekunów i pedagogów, o nazwie "Mieszkańcy spod Jedenastki”. To wyjątkowe miejsce łączy zabawę z promowaniem wiedzy o niepodległości, współczesnym patriotyzmie i postawach obywatelskich.

"Mieszkańcy spod Jedenastki" to misiek, kangurzyca i kózka. – Każdy z nich chodził po swoim świecie, żył osobno, ale do pewnego momentu. Więcej nie opowiem, ale dodam, że można się od nich nauczyć, że razem, współpracując, osiągniemy wszystko. Będąc razem możemy i się radować i mieć poczucie bezpieczeństwa. To "razem” wpisuje się też w znaczenie słowa patriotyzm – dodał Krzysztof Jaraczewski.

Drogi do Niepodległej - 1918 - słuchaj kiedy chcesz na moje.polskieradio.pl>>>

/

Kanwą portalu "Mieszkańcy spod Jedenastki” jest animowany film o tym samym tytule. Od 1 września 2013 można go obejrzeć na stronie www.mieszkancyspod11.pl. Na tej stronie także można wziąć udział w zabawach edukacyjnych przybliżających dzieciom znaczenie słów: niepodległość, patriotyzm, współpraca, szacunek i godność. Ambasadorem akcji jest dziennikarka Trójki, znakomicie znana najmłodszym słuchaczom - Katarzyna Stoparczyk.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. Gośćmi programu Katarzyny Stoparczyk byli w studiu młodzi słuchacze Trójki: Antoni, Sebastian i Hubert. (ei)


/


Polecane