Jak powstawał książka "Smoleńsk" Torańskiej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak powstawał książka "Smoleńsk" Torańskiej?
Szczątki Tu-154 na lotnisku Sewiernyj w Smoleńsku (zdjęcie archiwalne)Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

"Była przekonana, że ta lotnicza katastrofa okaże się wydarzeniem o daleko i głęboko sięgających skutkach. Powiedziała, że zrobi z tego książkę" – wspomina Paweł Szwed, wydawca "Smoleńska" Teresy Torańskiej.

Katastrofa smoleńska wg Torańskiej. Po tej książce rozwiewa się mgła

Książka powstała i nie powstała. Prace nad nią przeciągały się, potem u autorki zdiagnozowano raka. Teresa Torańska zmarła 2 stycznia bieżącego roku. Kiedy nazajutrz rozmawialiśmy o niej w " Klubie Trójki ", było już wiadomo, że zostawiła ogromne materiały, liczne wywiady, notatki – nie układające się jednak w całość, która planowana była jako reportaż raczej, niż zbiór rozmów (wywiady "miały być tylko częścią książki, wplecioną w autorską narrację" – pisze Szwed).

 

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

/

Ostatecznie zdecydowano się wydać trzydzieści jeden autoryzowanych wywiadów (czterej rozmówcy nie zgodzili się na wykorzystanie wywiadów z nimi), opatrzone wstępem Teresy Torańskiej i posłowiem Lidii Ostałowskiej, w układzie zaproponowanym przez redaktorkę tomu, Elżbietę Lewczuk. Nie jest to opowieść o sporze "zamach czy katastrofa", ale zarejestrowanie ludzkich emocji, związanych z tym tragicznym wydarzeniem, źródeł rodzącego się konfliktu i – jak mówi się coraz chętniej – dwóch "narracji" o tym wydarzeniu. Torańska, swoim zwyczajem, nie komentuje, raczej prowokuje i pozwala mówić bohaterom: od Jolanty Szczypińskiej i Joachima Brudzińskiego, przez Annę i Bronisława Komorowskich, aż po Michała Kamińskiego i Stefana Niesiołowskiego.

Posłuchaj rozmów z Teresą Torańską >>>

O metodzie pracy Teresy Torańskiej i o tym, jak powstawała jej ostatnia książka, będziemy dziś rozmawiać z Lidią Ostałowską (autorką posłowia), Leszkiem Sankowskim (mężem autorki) oraz Pawłem Szwedem (wydawcą).

Zapraszamy na "Klub Trójki" w czwartek, 7 listopada po 21.05 ,

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Polecane