Posłuchaj, jak bije serce Wrocławia!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Posłuchaj, jak bije serce Wrocławia!
Wrocławska Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia nocąFoto: Piotr Walczak & Konradr/CC/Wikipedia

- Wystarczy pojechać niedaleko, do innych miast europejskich, aby uświadomić sobie, że one inaczej brzmią. Nasz projekt stworzenia pejzażu dźwiękowego Wrocławia zakłada nie tylko rejestrację dźwięków, ale też badania mające dać odpowiedzi na pytania: czy ludzie myślą o tym dźwiękach, czy je słyszą, czy przypisują im jakieś wartości - opowiada dr Robert Losiak.

Posłuchaj

Posłuchaj, jak bije serce Wrocławia! (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

We Wrocławiu powstała dźwiękowa mapa miasta. Dziesięciu naukowców z Pracowni Badania Pejzażu Dźwiękowego na Uniwersytecie Wrocławskim sprawdzało, jak brzmi Wrocław.

- Dla mnie zaskoczeniem było brzmienie Odry. Wydawało mi się, że powinniśmy spodziewać się monotonnego szumu, tymczasem wcale tak nie jest. Specyficzne są też zaniedbane podwórka na Traugutta - mówi dr Robert Losiak, który prowadził badania.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

- Szczególne brzmienie charakteryzuje też Pasaż Niepolda, który tętni życiem całą noc. Tak brzmią wrocławskie knajpy. Nietypowe są też przejścia podziemne, gdzie króluje muzyka uliczna.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

Projekt trwa już dwa lata i ma się zakończyć w grudniu 2013 roku. Polegał on jednak nie tylko na analizie dźwięków nagranych w obrębie ulic Wrocławia, lecz również na zebraniu opinii mieszkańców na ich temat.

Reportaż "Słyszeć miasto" przygotowała Magda Skawińska

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Polecane