Między "Gusłami" a Zalipiem
Zaduszkowe wydanie "Radiowego Domu Kultury" jest nieco spokojniejsze. W Zaduszki zaglądaliśmy do zalipiańskich chat, odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich i przypomnieliśmy fragmenty muzycznej opowieści Lao Che o obrzędach związanych z poszukiwaniem kontaktu ze zmarłymi…
Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu
Foto: Michał Nogaś
Zaczęliśmy od podróży po Polsce "W telefonicznym skrócie. Agnieszka Obszańska zadzwoniła do: Lublina (gdzie premierę ma spektakl "Ala ma sen" ) Bydgoszczy (gdzie w nadchodzącym tygodniu zacznie się festiwal) i do Poznania (gdzie na scenie Ludomir i Franczak ).
Odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich. Tam w listopadzie odbędzie się koncert wyjątkowy, bo łączący muzyczne światy kabaretów warszawskich lat 30. i telawiwskich lat 40. XX wieku. O "Li-la-lo" opowiadaliśmy wspólnie z gośćmi z MHŻP, słuchaliśmy też muzyki, która pojawi się w ramach przedstawienia.
Byliśmy także w Tarnowie. W tamtejszym Biurze Wystaw Artystycznych pokazywana jest wspaniała wystawa "Róża jest różą" . To opowieść o Zalipiu, "malowanej wsi". Zaprosiły na nią Ewa Łączyńska-Widz i Jadwiga Sawicka.
Oto film o Stefanii Łączyńskiej , najsłynniejszej chyba malarce z Zalipia:
I jeszcze zdjęcia na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego:
Anna Dudzińska zabrała nas w podróż szlakiem "Najciekawszych budynków świata". Tym razem Henryk Buszko. 90-letni dziś architekt, opowiadał o… podhalańskich chatach. Z kolei Wojciech Włodarczyk, w ramach cyklu "Muzyczny Przewodnik Trójki", przypomniał postać Adama Jarzębskiego, kompozytora wczesnego baroku, budowniczego i autora poematu…
A całości dopełniło spotkanie z Lao Che ! Świętujemy właśnie 25-lecie koncertów w Trójce i dobrze się składa, bo w archiwum znaleźliśmy coś dokładnie na ten czas, czas początku listopada... To fragmenty płyty "Gusła" , wykonane w Studiu im. Agnieszki Osieckiej 11 maja 2008 roku.
Zapraszamy do wysłuchania audycji!
obszańska&szydłowska&nogaś
www.facebook.com/radiowydomkultury - ten adres działa bez przerwy!