Cyfryzacja to przyszłość radia
2013-10-23, 12:10 | aktualizacja 2013-10-31, 11:10
Początki radia sięgają XIX wieku, jednak upowszechniło się ono w latach 20. ubiegłego wieku, a przed nami radiowa rewolucja cyfrowa.
Posłuchaj
Pierwsza polska rozgłośnia zaczęła nadawanie w kwietniu 1926 roku, radiostacje odgrywały też wielką rolę w trakcie II wojny światowej i po niej. Radio stało się wtedy ważnym narzędziem rządowej propagandy. Z drugiej zaś strony słuchano finansowanego przez Amerykanów Radia Wolna Europa.
Serwis specjalny o radiu cyfrowym DAB+ >>>
Serwis specjalny Radia Wolności >>>
- Niektórzy wróżyli, że to medium będzie zanikało. Okazuje się jednak, że radio i internet stworzyły zgrany i wzajemnie uzupełniający się duet. Można przecież w jednej chwili słuchać audycji i przeglądać strony internetowe - opowiada dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski.
Słuchacze Polskiego Radia od kilku tygodni mogą odbierać sygnał w jakości cyfrowej (tzw. DAB+). Na razie dotyczy to tylko mieszkańców aglomeracji warszawskiej i śląskiej, ale już niedługo w zasięgu znajdzie się cała Polska. Wszystko wskazuje na to, że wieści o śmierci radia były przesadzone, a jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach.
Autorem cyklu "Na początku był wodór" jest Jan Niebudek. Do słuchania kolejnych odcinków zapraszamy od poniedziałku do czwartku w audycji "Do południa".
(mp)