Wybory w Gruzji. "Kraj nie zejdzie z drogi integracji z UE i NATO"
Niedzielne wybory prezydenckie w Gruzji oznaczają koniec ery Micheila Saakaszwilego. Jak będzie wyglądał kraj bez człowieka, który przewodził Rewolucji Róż i stawił czoła Rosji?
Plakaty wyborcze kandydata na prezydenta Gruzji Dawida Bakradze, Tbilisi, Gruzja, 26.10.2013
Foto: EPA/ZURAB KURTSIKIDZE Dostawca: PAP/EPA.
W niedzielę 27 października w Gruzji odbędą się wybory prezydenckie. Do udziału w nich zgłosiło się 23 kandydatów. Główna batalia rozegra się między kandydatem popieranym przez obecnego prezydenta Micheila Saakaszwilego - Dawidem Bakradze a kandydatem popieranym przez premiera Bidzinę Iwaniszwilego - Giorgim Margwelaszwilim.
Sondaże wskazują, że na tego ostatniego zagłosuje 38 procent wyborców. Dawid Bakradze może liczyć na poparcie 25 procent głosujących. - Pozostali kandydaci nie mają się co spodziewać większego poparcia niż na poziomie 1-3 procent - mówi Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia.
Pełnomocnik gruzińskiego rządu Zurab Abaszydze zapewnia, że kraj ten nie zejdzie z drogi integracji z UE i NATO. - Naszym priorytetem w polityce zagranicznej jest zbliżenie z Europą i strukturami euroatlantyckimi. Jednocześnie będziemy się starać znaleźć wspólny język z Rosją - opowiada.
Europoseł Ryszard Czarnecki, który przyleciał do Tbilisi w ramach misji obserwacyjnej Parlamentu Europejskiego, podkreśla, że uczciwy przebieg niedzielnych wyborów, spowoduje, że łatwiej i szybciej będzie można przyjąć Gruzję do Unii Europejskiej. - Co jest w interesie Polski - zaznacza polityk.
Pierwszym prezydentem Gruzji był Zwiad Gamsachurdia, drugim Eduard Szewardnadze, trzeci to obecnie urzędujący Micheil Saakaszwili. W tym roku kończy się druga kadencja Saakaszwilego i zgodnie z konstytucją nie może on ubiegać się o kolejną.
W audycji mogliśmy też wysłuchać opowieści Agaty Kasprolewicz o Batumi.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .
W audycji także:
- Drony są najważniejszym elementem strategii antyterrorystycznej Stanów Zjednoczonych. A jej skutkami ubocznymi są setki zabitych cywilów. Dlaczego Amerykanie się na to godzą?;
- Katar może stracić organizację mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku z powodu korupcji. Dlaczego akurat Katar trafił na cenzurowane, a nie inni?;
- Gość specjalny audycji - Andrzej Poczobut - autor książki o pewnym byłym dyrektorze Sowchozu, który uczynił z Białorusi własny folwark.
Audycję przygotował i prowadził Dariusz Rosiak.
Do słuchania "Raportu o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.
(pg/IAR)