Digitalizacja kultury, czyli wielcy mistrzowie na Twoim komputerze!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Digitalizacja kultury, czyli wielcy mistrzowie na Twoim komputerze!
Foto: Glow Images/East News

O wyjątkowym portalu z twórczością polskich kompozytorów opowiadał Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. – Nie ma na świecie portalu, który pokazuje twórczość trzech wybitnych polskich kompozytorów w całości, czyli wszystkie utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Będą one dostępne od grudnia on-line, bezpłatnie, w jakości HD, przynajmniej w jednym wykonaniu – mówił.

Posłuchaj

Czy należy się bać procesu digitalizacji kultury? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy internet zdemokratyzował dostęp do kultury, czy paradoksalnie go utrudnił? Sieć działa jak labirynt, kiedy informacji jest zbyt dużo. To tak jakby ich w ogóle nie było, ponieważ trudno je znaleźć. – Podstawową kompetencją, w którą trzeba wyposażyć ludzi, jest to, w jaki sposób chronić się przed nadmiarem, krytycznie oglądać, krytycznie czytać, krytycznie słuchać – mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska.
– Ta dyskusja skażona jest takim grzechem, że tego typu rozmowy odbywają się w studiach radiowych, telewizyjnych w mieście stołecznym Warszawa – ocenia gość Jerzego Sosnowskiego. W dyżych miastach dostęp do kultury nie jest problemem. – Istota demokratyzacji, o której mówimy, polega na tym, że tworzymy bibliotekę internetową, gdzie znajdują się wolne lektury. Linki do biblioteki zamieszczają szkoły z maleńkich miejscowości, bo tam nie ma biblioteki – opowiada Jarosław Lipszyc.
– Muszę się pochwalić, bo zrobiliśmy coś niebywałego. Nie ma na świecie portalu, który pokazuje twórczość trzech wybitnych polskich kompozytorów w całości, czyli wszystkie utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Będą dostępne od grudnia on-line, bezpłatnie, w jakości HD, przynajmniej w jednym wykonaniu. Bez archiwów Polskiego Radia nie byłoby tego projektu, bo 70 procent utworów pochodzi z jego zasobów. Taki przewodnik w postaci portalu musi to zebrać, powiedzieć: to jest komplet, kładę to na stół, czyli wrzucam do sieci, korzystajcie z tego. Jest to opracowane, świetnie przygotowane, w znakomitym wykonaniu, w jakości dobrego streamingu, ale jest to też legalne, bo zapłaciliśmy za licencję. To jest coś, co pokazuje, jak powinien działać internet w upowszechnianiu kultury, bo edukuje, upowszechnia i pokazuje to dzieło w całości – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Posłuchaj archiwalnych audycji Polskiego Radia w serwisie moje.polskieradio.pl >>>

– Dzisiaj potrzebujemy przewodników, narzędzi, które pomagają nam się w czymś zorientować. Największe holenderskie muzeum, czyli Rijksmuseum, przygotowało specjalny program, aby umieścić największą ilość dzieł swojej kolekcji w sieci i do tego stworzyć system operacyjno-informacyjny dla każdego z nas, bo jest to dostępne powszechnie. Akurat w tej kwestii muzea robią bardzo dobrą robotę. Także w Polsce – mówi Łukasz Barczyk, dyrektor Studia Filmowego KADR.
W studiu im. Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy z ekspertami: Łukaszem Barczykiem – dyrektorem Studia Filmowego KADR; doktorem Mirosławem Filiciakiem – medioznawcą ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej; Jarosławem Lipszycem – prezesem Fundacji Nowoczesna Polska; oraz z Michałem Merczyńskim – dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Muzycznie i nie tylko towarzyszyła nam Chloe Martini. Chwilami było gorąco!

Program poprowadził Jerzy Sosnowski.

Audycja powstała we współpracy Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(sm)

Polecane