W Polsce woda z kranu nadaje się do picia, ale...
2013-10-06, 16:10 | aktualizacja 2013-10-07, 01:10
- Woda, którą czerpiemy z kranów w Polsce, jest bardzo dobrej albo dobrej jakości i spełnia wymagania unijne. Natomiast może później ulegać wtórnemu zanieczyszczeniu - mówi dr Sławomir Garboś z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Posłuchaj
Dr Sławomir Garboś z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego tłumaczy, że kranówka w Polsce nadaje się do picia, ale z małym zastrzeżeniem.
- W sieci dystrybucyjnej materiały metaliczne, rury, złączki, krany czerpalne, które zawierają materiały wykonane z metali bądź stopów metali, mogą powodować podwyższenie w wodzie stężeń szeregu metali, na przykład ołowiu, niklu, cynku, kadmu - wyjaśnia ekspert.
Rozmówca Ewy Dudzińskiej mówi, że dlatego bardzo ważne jest, żeby przed użyciem wody do konsumpcji przepłukać kran przez kilka sekund silnym strumieniem wody. - Zwłaszcza po okresie stagnacji nocnej, po powrocie z pracy. Zastosowanie tego prostego zalecenia higienicznego pozwala zminimalizować praktycznie do zera zagrożenia dla zdrowia - podkreśla dr Sławomir Garboś.
W audycji także:
- jak żyje się mając do dyspozycji jedynie 4 litry wody dziennie;
- czym charakteryzują się ludzie wzniecający rewolucje;
- Katarzyna Borowiecka zrobiła "pierwszy krok w chmurach" w miejscowości Chrcynno pod Nasielskiem, na lotnisku Aeroklubu Warszawskiego. Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć!
Audycję
(pg)