Praga – miasto magiczne. Złota Uliczka może jednak rozczarować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Praga – miasto magiczne. Złota Uliczka może jednak rozczarować
PragaFoto: Flickr.com/lic. CC/ Ricardo Liberato

– Praga przez wielu turystów była zaniedbywana. Uważano, że położone blisko Polski miasto musi być mało atrakcyjne, a okazuje się, że to ukryty skarb – mówił w "Klubie Trójki" Marek Pernal, dyplomata i podróżnik, który opublikował właśnie "Spacerownik historyczny: Praga. Miasto magiczne".

Posłuchaj

Praga. Miasto magiczne: Złota Uliczka potrafi jednak rozczarować (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Książka powstała dzięki spacerom autora z gośćmi, którzy tłumnie odwiedzali go podczas ponad pięcioletniego pobytu w Pradze. – W tym czasie odwiedziło mnie może kilkaset osób, z którymi szwendałem się po mieście – opowiadał Marek Pernal.

Autor "Spacerownika historycznego: Praga. Miasto magiczne" jest historykiem i bardzo chętnie doszukuje się różnych historycznych kontekstów. – Zapisuję je w myślach, opowiadam i nawet po dziesięciu latach, jakie minęły od mojego powrotu z Pragi, byłem w stanie je odtworzyć i spisać w książce – mówił gość Jerzego Sosnowskiego w "Klubie Trójki".

Autor zachęcał do przeczytania książki, w której znajdziemy mnóstwo detali i ciekawostek dotyczących stolicy Czech. Po lekturze wizyta w Pradze może być więc wyjątkowa. – Jeśli wie się, gdzie skierować wzrok, zna szczegóły, to Praga nabiera dodatkowego wymiaru – zachęcał.

W każdym mieście na świecie są takie miejsca, dokąd przewodnicy obowiązkowo przyprowadzają każdego turystę. W Pradze takim "punktem stałym” każdej wycieczki jest słynna Złota Uliczka. – To miejsce potrafi jednak rozczarować – mówił gość Trójki. – Jeśli ktoś koniecznie chce tam pójść, musi się przygotować na stuprocentowy kicz – dodał.

Złota
Złota Uliczka w Pradze, Wikimmedia Commons/lic. CC/Maros

W książce "Spacerownik historyczny: Praga. Miasto magiczne" Marek Pernal opisuje 16 spacerowych tras, legendarnych piwiarni, modnych klubów, sprawdzonych restauracji i barów. Znajdziemy w niej szczegółowe mapy i ponad 800 zdjęć jednego z najpiękniejszych miast Europy. Ogromną zaletą książki jest szereg informacji praktycznych, przydatnych zwłaszcza spacerowiczom, np. gdzie smacznie i niedrogo zjeść.

Marek Pernal to także autor prezentowanego w "Klubie Trójki" już wcześniej "Spacerownika" po Barcelonie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Markiem Pernalem. "Klub Trójki" przygotowali Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.

(ah)

Polecane