Dlaczego odwołano szefa SKW? "Chcemy to wiedzieć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego odwołano szefa SKW? "Chcemy to wiedzieć"
Artur DębskiFoto: Salon polityczny Trójki

Artur Dębski (Ruch Palikota) mówi, że jego ugrupowanie złożyło poprawiony wniosek w sprawie tajnego posiedzenia Sejmu poświęconego dymisji szefa wojskowego kontrwywiadu Janusza Noska.

Posłuchaj

Artur Dębski (wiceszef Ruch Palikota) w "Salonie politycznym Trójki" o odwołaniu szefa kontrwywiadu wojskowego
+
Dodaj do playlisty
+

Ruch Palikota chce, by informację o powodach odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego przedstawił posłom premier na tajnym posiedzeniu. Wniosek w tej sprawie, po usunięciu uchybień z pierwszej wersji,  trafił do pani marszałek Sejmu – powiedział Artur Dębski w ”Salonie politycznym Trójki”.

Klub Ruchu Palikota chce poznać powody odwołania szefa SKW.  Chce też wiedzieć, ”dlaczego SKW nie wydała certyfikatu bezpieczeństwa gen. Skrzypczakowi. Wniosek o odwołanie szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego generała Janusza Noska na ręce premiera złożył w ubiegłym tygodniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W piątek ma ów wniosek zaopiniować sejmowa komisja do spraw służb specjalnych.

Poseł Artur Dębski przypomniał, że szefowa komisji - Elżbieta Radziszewska z PO - nie widzi potrzeby zapraszania na posiedzenie speckomisji odwoływanego generała.  Dębski uważa jednak, że sprawa jest ważna, mówi, że Nosek był szefem SKW przez szereg lat. – Nasz wniosek o posiedzenie (w Sejmie) jest konsekwencją tego, że odmówiono udziału w posiedzeniu komisji służb generałowi Noskowi – powiedział poseł Ruchu Palikota.

Według prezydium Sejmu, to speckomisja powinna podjąć decyzję, czy tajne posiedzenie jest potrzebne. Artur Dębski powiedział, że decyzję powinna podjąć marszałek Ewa Kopacz.

Poseł wyraził zaniepokojenie, że za granicą odbywają się manewry rosyjsko-białoruskie Zapad 2013, a my nie mamy szefa kontrwywiadu.  Według doniesień medialnych, następcą Noska ma być dotychczasowy wiceszef SKW, płk Dariusz Pilarz. Artur Dębski ma nadzieję, że to prawdziwe doniesienia, nie chciałby bowiem, żeby kontrwywiadem wojskowym zarządzał wojskowy z ministerstwa obrony.

Dębski martwił się również, że w Polsce wojskowi cieszą się zbyt małym szacunkiem. – Chciałbym aby państwo polskie mundur traktowało przynajmniej tak, jak sutannę – oznajmił Artur Dębski.

Początkowo mówiło się, że sprawa ma związek z korupcją w Malborku. Według nieoficjalnych informacji chodzi o brak nadzoru nad kontraktem w sprawie ochrony bazy lotniczej w tym mieście. Jednak są i informacje medialne, według których w sprawie odwołania generała Janusza Noska może chodzić o zarzuty, jakie wojskowy kontrwywiad kieruje pod adresem wiceministra obrony narodowej generała Waldemara Skrzypczaka. W sprawie generała SKW wysłała dwa zawiadomienia do prokuratury wojskowej jeszcze w kwietniu tego roku. Od tamtej pory nie było jednak decyzji czy zbadaniem wiarygodności materiałów zebranych przez funkcjonariuszy, ma się zająć wojskowa czy cywilna prokuratura. Ostatecznie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Gościem ”Salonu politycznego Trójki” był Artur Dębski (wiceszef Ruch Palikota, członek komisji do spraw służb specjalnych)

Rozmawiała Beata Michniewicz

Trójka/IAR/agkm

Polecane