"Wanna z kolumnadą", czyli opowieść o brzydocie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wanna z kolumnadą", czyli opowieść o brzydocie
Kto wybiera kolory na które są malowane polskie osiedla? Zdjęcie z książki Filipa Springera, "Wanna z kolumnadą"Foto: mat.prasowe/Wydawnictwo Czarne

Filip Springer pisze w "Wannie z kolumnadą" o podmiejskich osiedlach, o budynkach szpecących rzeczywistość, o problemach związanych z wielkoformatową reklamą, o niebezpiecznym styku biznesu i lokalnej polityki, a także o pastelozie, chorobie toczącej osiedla z wielkiej płyty.

Posłuchaj

"Wanna z kolumnadą" to opowieść o brzydocie (Trójkowy Znak Jakości)
+
Dodaj do playlisty
+
/

Autorem "Wanny z kolumnadą", swoistej podróży w czasie szlakiem nowego polskiego budownictwa, jest Filip Springer. Jego trzy poprzednie książki (" Zaczyn "," Miedzianka. Historia znikania " i " Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL ") także dotykały tematów architektury i ładu przestrzennego.

- Ten los zgotowaliśmy sobie sami, nie dbając o wygląd naszych miast, ulic, terenów podmiejskich czy zabytkowych - mówi Michał Nogaś. - Filip Springer , przejechał tysiące kilometrów przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz, to co zobaczył, opisał. Opowiedział sumiennie o tym co nas otacza, o losie, który zgotowaliśmy sobie sami - mówi Michał Nogaś . Jak dodaje zdjęcia zamieszczone w książce odgrywają równie ważną rolę, dokumentując otaczającą nas przestrzeń. - Słowo - jak przyznaje dziennikarz - wielokrotnie pozostaje bezradne wobec otaczającej nas brzydoty.

Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45; audycję przygotował Michał Nogaś. Zapraszamy do słuchania.

(gs)

Polecane