Nasze dzieci potrzebują dobrych słów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasze dzieci potrzebują dobrych słów
Foto: greyman/sxc.hu/cc

- Rodzice nie mówią o swoich uczuciach. Dość wcześnie dzieci poddawane są mocnemu treningowi, by nie wyrażać emocji - twierdzi dr Barbara Smolińska. Psychoterapeutka i szefowa pracowni Dialogu była gościem "Dobronocki".

Posłuchaj

Nasze dzieci potrzebują dobrych słów (Dobronocka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pretekstem do spotkania stała się inauguracja kampanii społecznej pod hasłem "Słowa dają moc". "Ma ona uświadomić rodzicom, jak ważne w wychowywaniu są dobre, pozytywne komunikaty. To właśnie one przypominają dzieciom o tym, że są kochane, akceptowane, że mają wsparcie w najbliższych. Dzięki nim najmłodsi stają się radośni i pewni siebie" - czytamy na stronie Fundacji Dzieci Niczyje, która prowadzi akcję.

W rozmowie na antenie radiowej Trójki Barbara Smolińska podkreśliła, że dzieci są bliskimi, na których najłatwiej wyładować frustrację, czy niezadowolenie.

Zdaniem psychoterapeutki błędne jest myślenie, że chwalenie dzieci powoduje, iż wyrosną one na osoby egoistyczne i niesamodzielne. - Jest dokładnie odwrotnie - przekonywała rozmówczyni Dariusza Bugalskiego, który poprowadził audycję, zastępując Grażynę Dobroń.

Rozmowy Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

- Dorośli, którzy korzystają z psychoterapii, często z ogromnym żalem mówią, że rzadko lub prawie nigdy nie słyszeli od rodziców "kocham cię". Teraz, mając lat 30, 40, 50 odczuwają pewien brak. To dziura, którą trudno wypełnić - mówiła Barbara Smolińska.

W opinii psychoterapeutki te problemy są wynikiem wychowania. - W wielu domach jest tabu związane z emocjami. Rodzice nie mówią o swoich uczuciach. Dość wcześnie dzieci poddawane są mocnemu treningowi, by nie wyrażać emocji – tłumaczyła szefowa pracowni Dialogu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a godziną 2.00.

Polecane