Co Muniek Staszczyk robił przed T.Love?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co Muniek Staszczyk robił przed T.Love?
Shamboo + MuniekFoto: mat. promocyjne S.P. Records

– To była pierwsza kapela punkowo-skórzana w Częstochowie – mówił w Trójce Zygmunt "Muniek” Staszczyk o grupie Shamboo, z którą wydał właśnie album "Tata".

Posłuchaj

Co Muniek Staszczyk robił przed T.Love? (Myśliwiecka 3/5/7)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia zespołu Shamboo, założonego w 1982 roku, sięga tak naprwadę aż lat 70. Zygmunt "Muniek" Staszczyk, pierwszy basista grupy, wychowywał się na częstochowskim osiedlu Raków razem z obecnym liderem formacji Maciejem "Maciem" Maślikowskim. – To było bardzo muzyczne podwórko, dwa bloki dalej mieszkał Janusz "Yanina" Iwański, słynny gitarzysta, który grywał m.in. ze Staszkiem Soyką i stworzył częstochowską scenę jazzową, grupę Tie Break – wspominał Muniek w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".
Po kilku zmianach personalnych, zespół Shamboo – już bez Zygmunta Staszczyka zaangażowanego w T.Love – wybrał się w 1983 roku do Jarocina. – Pojechaliśmy na przegląd w Jarocińskim Ośrodku Kultury i z tego przeglądu komisja, w składzie której zasiadali m.in. Martyna Jakubowicz i Grzegorz Ciechowski, zakwalifikowała nas do finału, na duży koncert – opowiadał Macio.
W 1987 roku grupa zawiesiła działalność. Jak zatem doszło do ponownego spotkania Shamboo i Muńka na scenie? – Co roku T.Love gra jesienną trasę klubową. Częstochowa zawsze jest w planie. Na jeden z koncertów w tym mieście kilka lat temu przyszedł Macio i trochę dłużej pogadaliśmy przy barze – śmiał się Muniek. – W 2009 roku dostałem informację od Zygmunta, że fajnie byłoby, gdybyśmy zagrali na Brzmieniu Świętej Wierzy. Naprędce skonstruowałem zespół, wykonaliśmy pięć piosenek – dodał Macio. Potem był wspólny koncert w warszawskiej Stodole, a jesienią 2011 roku muzycy Shamboo ruszyli z T.Love w ogólnopolską trasę koncertową.

W wyniku reaktywacji projektu Shamboo + Muniek powstał krążek "Tata”, kóry ukazał się 6 września 2013 roku nakładem S.P. Records. Muniek zaśpiewał w czterech kompozycjach, a oprócz niego na płycie pojawili się: Janusz "Yanina" Iwański, Tom Pierzchalski, Adam Celiński, częstochowski chór "Pochodnia" oraz grupa młodzieży z legendarnego częstochowskiego IV LO.

11 października Shamboo + Muniek wystąpią podczas Off-Sesji w Muzycznym Studio PR im. Agnieszki Osieckiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Piotra Stelmacha z goścmi audycji "Myśliwiecka 3/5/7”
(mk)

Polecane