Zagubieni w dźwięku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zagubieni w dźwięku
Berlin stał się stolicą kultury klubowej Foto: PR

Żyją z tego, co kochają. Stanowią bardzo istotną część niemieckiego biznesu. Kiedy się jednoczą, pokazują jak wielką mają siłę oddziaływania. Niektórzy nawet twierdzą, że dysponują sporym kapitałem politycznym. Producenci muzyczni, właściciele klubów i wytwórni – wszyscy z Berlina.

Posłuchaj

Na "Potrójne Pasmo Przenoszenia" zaprasza Michał Margański
+
Dodaj do playlisty
+

Upadek muru berlińskiego nieoczekiwanie zrodził wyjątkowe zjawisko społeczne mające olbrzymi wpływ na rozwój stolicy Niemiec. Mowa o współczesnym modelu kultury klubowej, wyrosłym na tradycji niemieckiej muzyki elektronicznej. Temat doskonale pokazuje tekst Tobiasa Rappa. Jego reportaż będzie stanowić punkt wyjścia w audycji "Potrójne Pasmo Przenoszenia" zdominowanym w związku z tym przez niemiecką elektroniką. Rapp swoje spostrzeżenia spisał w książce zatytułowanej "Zagubieni w dźwięku. Berlin, techno i techno turyści”.

Co weekend młodzi z całej Europy imprezują na kilku kilometrach wzdłuż berlińskiej rzeki Szprewy. Przylatują tu tanimi liniami lotniczymi i nierzadko przeciągają ostatnie godziny afterparty niemalże do następnego weekendu. Tobias Rapp – redaktor działu kultury popularnej magazynu "Der Spiegel”, opisuje tę barwną i de facto najbardziej wpływową kulturę niemieckiej stolicy oraz jej protagonistów: uczestników imprez, właścicieli klubów, didżejów, producentów muzycznych i urbanistów. Jednym z jego spostrzeżeń, jest ukazanie pozycji dj`a. DJ jest ważny, ale nie najważniejszy, a gwiazdorstwo nie jest w dobrym tonie, w samym klubie zaś nie liczą się drogie wnętrza, lecz dobre nagłośnienie i świadoma publiczność określająca Berlin mianem stolicy muzyki elektronicznej.

O samym zjawisku, jego genezie i wreszcie o Berlinie opowie gość "Potrójnego Pasma Przenoszenia" Mariusz Łucyk – polski wydawca książki "Zagubieni w dźwięku”.

Zapraszam na wspólny czas między północą, a drugą.

margan margański

https://www.facebook.com/margan.marganski

08.09.2013 Potrójne Pasmo Przenoszenia. Spis nagrań.
MODERAT „This Time”
SUBWAY II Richard Bartz „Exodisco”
HELL „Germania”
HELL „ELECTRONIC GERMANY”
MODERAT „Berlin”
THOMAS FEHLMAN „schwerelos”
THOMAS FEHLMAN „scheiben”
The BRANDT BRAUER FRICK ENSEMBLE „Teufelsleiter”
V O N S P A R „YOU CAN SHAKE DOWN ON MY SETTE TONIGHT”
ROBAG WRUHME „BOMMSEN BÖFF”
MONOLOC „Pblc”
MONOLOC “IT`S MINE”
WESTBAM „Neandertal Man”
KRAFTWERK „Die Roboter”

Polecane