Niezły jazz Jana Ptaszyna Wróblewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niezły jazz Jana Ptaszyna Wróblewskiego
Jan Ptaszyn Wróblewski podczas koncertu w Trójce Foto: Andrzej Bołdaniuk

To jedna z najważniejszych osobowości polskiej sceny jazzowej. Związany z radiową Trójką od ponad 40 lat Jan Ptaszyn Wróblewski wystąpił w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do obejrzenia koncertu.Koncert odbył się 25 sierpnia 2013 r.. Był kolejnym z cyklu koncertów laureatów Nagród Muzycznych Programu 3 im. Mateusza Święcickiego – "Mateuszy".

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się 27 marca 1936 roku w Kaliszu. Jest saksofonistą tenorowym i barytonowym. Swoją karierę rozpoczął w 1954 roku w Poznaniu, gdzie prowadził studenckie zespoły grając na fortepianie i klarnecie. Za profesjonalny debiut można uznać występ na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w 1956 roku z legendarnym sekstetem Krzysztofa Komedy. Ptaszyn Wróblewski pozostał w nim do końca jego istnienia, do 1957 roku. W tamtym okresie grał na klarnecie i barytonie. Od jesieni 1957 roku już niemal wyłącznie na saksofonie tenorowym. Od tamtej pory aż do dzisiaj koncertuje i nagrywa z najważniejszymi polskimi jazzmanami, przyczyniając się do nadania kształtu brzmienia określanego przez krytykę jako Polska Szkoła Jazzu.

Ptaszyn jako lider wydał solo ponad 30 płyt. Brał też udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Poza tym komponował również muzykę filmową ("Pan Anatol szuka miliona", "Niech żyje miłość") oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne.

Muzycy wystąpili w składzie:

Jan Ptaszyn Wróblewski- saksofony,

Marcin Jahr-perkusja,

Michał Kapczuk-kontrabas,

Wojciech Niedziela – fortepian.

Koncert poprowadził Michał Margański.

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogli Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

gs

Polecane