Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii
Foto: Glow Images/East News

- Peter Robb pokazuje Włochy w bardzo niekorzystnym świetle. Co zrozumiałe, książka nie ukazała się we Włoszech - opowiada Bohdan Maliborski, tłumacz "Sycylijskiego mroku" Petera Robba.

Posłuchaj

Bohdan Maliborski o książce "Sycylijski mrok" Petera Robba (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

- Główną postacią w książce jest Giulio Andreotti, wielokrotny premier Włoch, który miał bardzo bliskie, liczne kontakty z mafią. Ostatecznie sąd uniewinnił Andreottiego z tego zarzutu - mówi Bohdan Maliborski.

Sycylia to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie - tu krzyżowały się i zostawiły ślady różne kultury i choć jest częścią Włoch nawet dziś zachowuje odrębność. Sława Węgrzyn-Szulc, założycielka strony jedziemynasycylie.pl porównuje wyspę do magicznej szkatułki. - Człowiek otwiera wieczko i widzi kolejne szufladki, gdzie warto zajrzeć i to nie ma końca - opowiada gość "Do południa".

Mafia sycylijska kształtuje życie Włoch i oblicze tamtejszej polityki. Bohdan Maliborski w rozmowie z Michałem Nogasiem podkreśla, że główne tematy "Sycylijskiego mroku" to włoska polityka, mafia, styk polityki z mafią, kuchnia włoska, architektura, sztuka, obyczajowość, a ze względu na ich różnorodność i głęboką analizę książka nie należała do łatwych w tłumaczeniu. - Autor porusza się po bardzo wielu tematach, nie prześlizguje się po nich, często je łączy, komentuje cytatami - wyjaśnia tłumacz.

- To książka, w której piękno Sycylii jest zderzane przez Petera Robba z obrzydliwym, często podziemnym światem, światem bezwzględnym, niewybaczającym zdrajcom i trudnym do zrozumienia przez tych, którzy wywodzą się z innego miejsca niż wyspa - dodaje Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00. Program prowadził Michał Nogaś.

(ed)

-------------------------------------------------------

Lista osób nagrodzonych książkami:

Krzysztof Kozak, Śrem

Barbara Kalinowska, Warszawa

Grzegorz Białowąs, Borów

Bożena Kwiecień, Radomsko

Cezary Kardasz, Toruń

Karolina Waszczuk, Wrocław

Joanna Pietrzak, Poznań

Jaroslaw Lankauf, Wejherowo

Ewa Gawliczek, Rogów

Bartosz Bremer, Konstancin-Jeziorna

Maria Cwik-Kulczycka, Lubachów

Celina Matracka, Warszawa

Renata Matyjaszczyk, Częstochowa

Leszek Kilian, Wrocław

Artur Waśniewski, Ciechanów

Iwona Janus, Lubin

Urszula Minkowska, Warszawa

Katarzyna Szustow, Warszawa

Marzena Łodzińska, Pajęczno

Marta Osyda, Jelenia Góra

Polecane