Jacek Walkiewicz radzi: nie wyrzucajmy z głów wszystkiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Walkiewicz radzi: nie wyrzucajmy z głów wszystkiego
Fotografia ilustracyjna, nie przedstawia żadnej z osób występujących w audycji Foto: Glow Images/ East News

- Z naszymi głowami jest jak z komputerem, który co jakiś czas się zapycha i trzeba go wyczyścić. Jednak usunięcie "zbędnych plików" może być bardzo trudne - mówi Jacek Walkiewicz, psycholog.

Posłuchaj

Jacek Walkiewicz radzi: nie wyrzucajmy z głów wszystkiego. Przeszłość nas kształtuje (Dobronocka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nasze głowy pełne są różnych spraw z przeszłości. Powodują one wyrzuty sumienia, sieją niepewność, skazują na niewygodę. Nie wiadomo, kiedy i skąd ponownie pojawią się dręczące myśli. - Myśli są czasami jak zbędne pliki w komputerze. Czyścimy je, ale one i tak gdzieś tam zostają i przypomną o sobie w najmniej oczekiwanym momencie - mówi Jacek Walkiewicz.

Trudne myśli i doświadczenia przez wiele lat nie chcą nas opuścić, ponieważ często nie ujawniamy ich. - Aby się z nimi zmierzyć powinniśmy o nich mówić, a my je trzymamy w środku - podkreśla ekspert. - Dlatego powinniśmy nazywać emocje, które nami targają, bo to może pomóc - dodaje gość Grażyny Dobroń.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Psycholog podkreśla przy tym, że nie jest łatwo nazwać emocje, które siedzą głęboko, a przyczyną tej sytuacji może być m.in. poczucie wstydu. - Niektórych rzeczy po prostu boimy się, nie chcemy ich ujawniać, bo się wstydzimy. Nie chcemy o nich mówić, bo możemy być źle odebrani przez innych - wyjaśnia psycholog.

Tymczasem większość z nas nosi w sobie jakąś tajemnicę, o której nie wie nikt; często sami sobie nie zdajemy sprawy z tego, "co w nas siedzi". - Trzeba pamiętać, że bardzo trudno zmierzyć się z taką przeszłością samemu. Odkrywanie, co jest naszym życiowym balastem, bez pomocy innych jest właściwie niemożliwe - stwierdza Walkiewicz.

Jak przepuszczać przez głowę myśli tak, aby nie były one dla nas ciężarem? Co robić, by skutecznie wyrzucać złe rzeczy z przeszłości z naszej głowy? Jak korzystać z tych złych przeżyć, które kształtują naszą osobowość?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Grażyna Dobroń.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2.00.

(ah)

Polecane