Skalpel: jesteśmy zespołem konserwatywnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skalpel: jesteśmy zespołem konserwatywnym
Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli Skalpel na Męskim Graniu w Poznaniu Foto: materiały promocyjne/facebook.com/MeskieGranie/ LIVE

- Nie mieliśmy ambicji ani planów, żeby zostać zespołem jazzowym. Dla nas punktem wyjścia był hip-hop , a szczególnie jego minimalistyczna eksperymentalna odmiana - mówił w Trójce Igor Pudło.

Posłuchaj

Jak rodził się Skalpel (Kwadrans Jazzu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marcin Cichy i Igor Pudło, czyli Skalpel, to duet wrocławskich producentów muzycznych związanych z brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Wspólnie pracują od drugiej połowy lat 90. Zafascynowani techniką samplingu polegającą na wycinaniu drobnych fragmentów ze starych płyt i umieszczaniu ich w nowym środowisku stworzyli utwory, które w pierwszym zetknięciu brzmią jak rasowa muzyka improwizowana. Niektórzy twierdzą, że właśnie w ten sposób od samego początku powinny brzmieć utwory publikowane w serii "Polish Jazz".

W 2001 roku Marcin Cichy i Igor Pudło podpisali kontrakt z Ninja Tune, a od jednego z jej założycieli - Matta Blacka - usłyszeli bardzo pochlebną recenzję. - Stwierdził, że mu się bardzo podoba i że jest to bardzo muzyczne – opowiada Marcin Cichy.

Oryginalne, nowatorskie podejście do muzyki zaprezentowane na dwóch wydanych na całym świecie płytach zostało docenione przez krytyków i fanów. Niedawno artyści wrócili po kilkuletniej przerwie. Skalpel zagrał w Poznaniu podczas trasy Męskie Granie 2013. Muzycy zapowiadają, że w przyszłym roku wydadzą nową płytę.

Jak artyści powoływali do życia nowe nagrania i jak zrodziła się inspiracja jazzem? Odpowiedzi w nagraniu audycji "Kwadrans Jazzu", ktorą przygotował i prowadził Michał Margański.
Audycji "W tonacji Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 15. Zapraszamy!

(ed)

 

 

Polecane