Festiwal trąbki w Guczy: szaleństwo w czystej postaci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal trąbki w Guczy: szaleństwo w czystej postaci
Boban i Marko Marković Orkestar, zespół wykonujący muzykę określaną jako Balkan BrassFoto: Richardfabi/Wikimedia Commons/public domain

W małych miasteczkach Serbii trąbka towarzyszy wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu człowieka, od narodzin po śmierć. Po raz 53. w Guczy odbywa się w tym tygodniu szaleństwo pod znakiem trąbki, czyli niecodzienny festiwal.

Posłuchaj

Pojedynek na trąbki w Guczy (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niezapomniane pojedynki trębaczy, w których muzyka staje się orężem w walce o honor i sławę, konkursy brass bandów, występy gwiazd. Gucza, miasteczko 160 km na południe od Belgradu, na jeden sierpniowy tydzień staje się światową stolicą trąbki. I z całego świata przyciąga wielbicieli bałkańskiej muzyki.

Gucza sama w sobie to miasteczko zagubione w górach, pośród niczego, oddalona od turystycznych miejscowości. Na jeden tydzień w roku zamienia się w coś co przypomina Przystanek Woodstock.

Festiwal ma dość długą tradycję, bo zaczął się w 1962 roku - opowiadał Bartosz Świętek, DJ i fan muzyki bałkańskiej, który obserwował festiwal w 2012 roku. Guczę docenił nawet Miles Davies, który gdy był na Guczy stwierdził, że nie wiedział, że tak można grać na trąbce. – Większość muzyków występujących na festiwalu nie widziało nawet nut i nie chodzi tu o to, że nie potrafią oni grać, tylko są to tradycyjne melodie, których większość z nich uczy się grając i praktykując.

Festiwal trwa tydzień. Bardzo popularne jest wymachiwanie flagami, więc łatwo poznać kto skąd przyjechał. W trakcie festiwalu jest organizowana parada. - Wszystkie orkiestry, które udzielają się na tym festiwalu idą przez miasto i ma się wrażenie, że ten pochód się nie kończy. Wszyscy się zagłuszają – opowiada Świętek.

Gucza inspiruje również filmowców.  W roli Romea wschodząca gwiazda wśród trębaczy, syn legendy festiwalu – Bobana Markovicia, Marko:

Materiał przygotowała Katarzyna Borowiecka

"Do południa" w Trójce od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Zapraszamy!

sm

Polecane