Dr Stanisław Górski - człowiek, który przekracza granice

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Stanisław Górski - człowiek, który przekracza granice
Dr Stanisław Górski z pacjentamiFoto: Fot.: zdjęcie ze strony Radia Kraków, z archiwum bohatera reportażu

- To bardzo trudne doświadczenia, natomiast tak ogromnie satysfakcjonujące, że wręcz uzależniające. Jest parę miesięcy, kiedy ma się poczucie, że się robi coś naprawdę ważnego - mówi dr Stanisław Górski, który leczył chorych w Afganistanie, Sudanie i Sierra Leone, gdzie wyjeżdżał w ramach organizacji Lekarze bez Granic.

Posłuchaj

Dr Stanisław Górski - człowiek, który przekracza granice (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pracował często w bardzo trudnych, wręcz spartańskich, warunkach. Dr Stanisław Górski to jedyny lekarz z Krakowa, który z "Lekarzami Bez Granic" wyjeżdża do państw Trzeciego Świata. Tę międzynarodową organizację pozarządową założyli w 1971 roku francuscy lekarze. Chcieli, by wszyscy ludzie mieli prawo do opieki medycznej i aby to prawo było ważniejsze niż granice państwowe.
Dr Górski wspomina, że bardzo niebezpiecznie było podróżować po Afganistanie. - Poza większymi miastami, ludzie są bardzo ubodzy, a więc transport jest problemem - opowiada i podkreśla jak kluczowy dla bezpieczeństwa był brak jakichkolwiek skojarzeń z armią. - Lekarze bez Granic z założenia absolutnie nie mają nic wspólnego z wojskiem. W Afganistanie to było bardzo mocno podkreślane - do tego stopnia, że nawet nie przyjmowaliśmy żadnych darowizn ze strony armii - zaznacza.
Bohater reportażu "Bez granic" opowiada jak praca w Trzecim Świecie, zmienia spojrzenie na nasz system kształcenia. - Jest on zupełnie nieadekwatny do tego, czego potrzebuje lekarz gdziekolwiek - mówi dr Stanisław Górski i wskazuje przykład książek medycznych, pisanych w Południowym Sudanie przez ludzi parających się medycyną, a legitymujących się zupełnie innym wykształceniem.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>
- Jednak, mimo wszystko, te wyjazdy są pewnym marginesem mojego życia, jego centrum jest tutaj. Praca tam jest pozbawiona bezsensownych stresów, które ma tutaj doktor. Koncentrowałem się na pacjencie, a nie na wypełnianiu papierów - mówi, a swoje doświadczenia pracy w skromnych i trudnych warunkach przekazuje dziś studentom medycyny.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Bez granic” Ewy Szkurłat z PR Kraków.

(ed)

Polecane