Niewiedza dotycząca własnych umiejętności może zamęczyć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Niewiedza dotycząca własnych umiejętności może zamęczyć
Foto: Glow Images/East News

- Talent to coś, na czym powinniśmy budować siebie jako człowieka czy pracownika. Im bardziej odchodzimy od rozwoju własnego potencjału, czyli tych neuronalnych, bardzo silnie oddziałujących wzorców, tym bardziej się męczymy - mówi Maciej Bennewicz, coach i socjolog

Posłuchaj

Niewiedza dotycząca własnych umiejętności może zamęczyć (Dobronocka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Talent, najczęściej kojarzony jest z konkretnymi czynnościami, ze śpiewaniem, malowaniem, gotowaniem czy tańcem.
Tymczasem talent nie określa umiejętności, to każdy powtarzalny wzorzec myśli, odczuwania lub zachowań, który można przenosić z sytuacji na sytuację w różnych sferach życia.
Wiele osób ma trudności z wymienieniem swoich zalet, umiejętności czy kompetencji. Na ogół chwalimy się tylko znajomością języka angielskiego i wiedzą z zakresu obsługi komputera.
- Biznesmeni z którymi współpracuję wymieniają te zalety, bo najczęściej wcześniej nikt im nie zadał pytania o ich kompetencje i po prosu nigdy się nad tym nie zastanowili - mówi Maciej Bennewicz, coach i socjolog.
Gość Grażyny Dobroń dodaje, że nasz polski system edukacji nie wspiera w nas rozwoju różnych  talentów. - Mamy zakuwać kolejne testy, zaliczać kolejne egzaminy i tyle - dodaje socjolog.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Według badań, w Polsce, w hierarchii tych ważnych rzeczy na pierwszym miejscu jest logika i wszystko co z nią związane. W dalszej kolejności są języki obce, nauki humanistyczne, a ruch czy taniec są na szarym końcu.
- Ten kto się nie mieści w tym schemacie często jest odrzucany przez grupę, trudno jest mu znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie - uważa gość Dobronocki.
Instytut Gallupa stworzył mapę 34 wzorców i okazuje się, że każdy człowiek ma pięć dominujących. To one nas określają i są warte praktycznego wykorzystania. To są nasze mocne strony. Z tego bierze się zadowolenie, pieniądze i lekkość życia.
Oto talenty, które wyróżnia Instytut Gallupa:
- Aktywator
- Analityk
- Bezstronność
- Bliskość
- Czar
- Dowodzenie
- Dyscyplina
- Elastyczność
- Empatia
- Indywidualizacja
- Integrator
- Intelekt
-Komunikatywność
- Kontekst
- Maksymalista
- Naprawianie
- Odkrywczość
- Odpowiedzialność
- Optymista
- Organizator
- Osiąganie
- Poważanie
- Pryncypialność
- Rozwaga
- Rozwijanie innych
- Rywalizacja
- Strateg
- Uczenie się
- Ukierunkowanie
- Wiara w siebie
- Wizjoner
- Współzależność
- Zbieranie
- Zgodność.
Jeśli są Państwo gotowi przyjrzeć się Sobie i Swoim talentom, zapraszam do rozmowy z Maciejem Bennewiczem.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.

(ah)

Polecane