Zielony listek, znak początkującego kierowcy, powraca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Od stycznia 2016 roku młodzi kierowcy szyby swoich samochodów mają ozdabiać naklejką z zielonym listkiem. Przed kilkoma laty początkujący kierowcy również byli zobowiązani do przyklejania takich naklejek i nie każdy z tego powodu był dumny.

Posłuchaj

Zielony listek, znak początkującego kierowcy, powraca (Zapraszamy do Trójki- ranek/część pierwsza)
+
Dodaj do playlisty
+

Podpisana już ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe zasady według których, każdy świeży kierowca będzie musiał oznakować przednią oraz tylną szybę pojazdu naklejką z zielonym listkiem.

- Z tłumu anonimowych kierowców trzeba w jakiś sposób wyróżnić tych, którzy stawiają pierwsze kroki - mówi Kuba Bielak z Akademii Bezpieczna Jazda. Początkujący kierowcy będą musieli przestrzegać także dodatkowych zasad. - W terenie zabudowanym będą musieli jeździć z mniejszą prędkością niż doświadczeni kierowcy, na autostradzie nie będą mogli przekroczyć 100 km/h - wyjaśnia Kuba Bielak.

Przed laty niektórzy uważali, że jeżdżenie z takim znaczkiem to "obciach”. Jednak jak twierdzi Włodzimierz Zientarski, dziennikarz motoryzacyjny, byli i tacy kierowcy, którzy mimo długiego stażu chętnie kupowali takie znaczki. - Szczególnie kobiety lubiły zaopatrzyć się w znaczek z zielonym listkiem, bo uważały, że dzięki temu będą traktowane łagodniej na drodze - wyjaśnia dziennikarz.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Mariusza Krzemińskiego.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

(ah)

Polecane