Festiwal Transatlantyk chce zmieniać świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Transatlantyk chce zmieniać świat
Wszystkie pięć nominowanych do Oscara dokumentów zobaczymy podczas Transatlantyk Festival Poznań 2013, wśród nich "Jak przetrwać zarazę” Davida France’a Foto: mat.prasowe/transatlantyk.org

- Jak słucham "Requiem" Mozarta to chcę być lepszym człowiekiem. Wydaje mi się, że dobrze skomponowany festiwal, gdzie prezentowane dzieła mają w sobie moc nawet czysto estetyczną, zawsze czyni dobro - mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor poznańskiego festiwalu Transatlantyk.

Posłuchaj

Festiwal Transatlantyk chce zmieniać świat (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tegoroczny program filmowy Festiwalu Transatlantyk obejmie ponad 150 filmów w 21 sekcjach. W programie festiwalu znajdą się także koncerty muzyki filmowej, dwa międzynarodowe konkursy dla młodych kompozytorów, imprezy w Klubie Festiwalowym, panele dyskusyjne oraz Transatlantyk Master Classes.

- Yoko Ono jest naszą tegoroczną gwiazdą festiwalu. Jest ona idealnym gościem, który łączy się z podstawową myślą festiwalu. Transatlantyk jest festiwalem idei społecznych i politycznych. Dyskutujemy poprzez dzieła o wszystkim, co wydaje się dzisiaj ważne. Yoko Ono otrzymuje od nas naszą najważniejszą nagrodę, która nazywa się Transatlantyk Glocal Hero Award - opowiada laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

Jak wyjaśnia gość Trójki "glocal" oznacza bardzo lokalny, czyli poznański i wielkopolski, a zarazem globalny. - Mamy ambicję oddychać tym, czym oddycha planeta. Chcemy, aby to co się tu dzieje, było zauważane na świecie - podkreśla Jan A.P. Kaczmarek. Jak mówi ważnym elementem imprezy jest również edukacja, ale specyficzna, bo poprzez spotkania z ludźmi z całego świata. - Młode pokolenie chce się uczyć bawiąc, a jednocześnie chce pracować i rozwijać się. Pokazywanie ludziom nowej drogi przez rozrywkę jest bardzo ważne - uważa Piotr Voelkel, współtwórca festiwalu, a jednocześnie poznański przedsiębiorca.

Jednym z elementów festiwalu cieszącym się największym powodzeniem jest jedyne na świecie kino... łóżkowe. - Leżąc w łóżku filmy ogląda się w zupełnie innej atmosferze, ludzie są dla siebie dużo milsi niż podczas spotkania w tradycyjnej sali kinowej czy w restauracji - zgodnie oceniają goście Baszki Marcinik.

Trójka jest patronem festiwalu.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

Polecane