TV Trwam z koncesją. Zwycięstwo o. Rydzyka czy demokracji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TV Trwam z koncesją. Zwycięstwo o. Rydzyka czy demokracji?
Jeden z marszy w obronie TV TrwamFoto: PAP/Adam Warżawa

Goście "Śniadania w Trójce” komentowali decyzję KRRiT o przyznaniu Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Posłuchaj

Politycy o przyznaniu koncesji TV Trwam na nadawanie na multipleksie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO powiedział, że przyznanie koncesji jest wyłącznie wynikiem spełnienia wymogów formalnych. - Bardzo dobrze się stało. TV Trwam ma swoją rolę religijną i niech ją wypełnia. Mam nadzieję, w przyszłości będzie w mniejszym stopniu stacją polityczną - dodał. 

Według Ludwika Dorna z Solidarnej Polski, obóz władzy zdecydował się zamknąć jeden z frontów, a nie doszłoby do tego, gdyby nie wielomiesięczny nacisk i uznanie, że ta koncesja to kwestia strategiczna, jeśli chodzi o pluralizm środków masowego przekazu. - To zwycięstwo sprawy wolności w Polsce - powiedział.

Z przyznania koncesji TV Trwam nie jest zadowolony wicemarszałek Sejmu, poseł SLD Jerzy Wenderlich. Dziwi go decyzja KRRiT, która jak mówił, przez wiele miesięcy przekonywała, że koncesja telewizji o. Rydzyka nie należy się, a raptem zmienia stanowisko.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota uważa, że każdy ma prawo do głoszenia swoich poglądów. - TV Trwam jest medium społecznym, które ma drugą twarz, taką czysto polityczną związaną z PiS, Jarosławem Kaczyńskim i mitem Smoleńskiem, ale mimo to należy umożliwić jej prezentowanie swoich poglądów, jeżeli nie naruszają prawa - powiedział.

Waldemar Pawlak z PSL uważa, że decyzja o przyznaniu koncesji TV Trwam mogła zostać podjęta dużo szybciej. - Gdyby KRRiT nie robiła dziwactw, to nie byłoby takiego poruszenia, które mimo woli Rada wywołała i tym samym spopularyzowała TV Trwam i Radio Maryja w sposób zupełnie nie zamierzony - zauważył.

Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS uważa, że koncesja dla TV Trwam powinna być przyznana 2 lat temu. - Na razie jest obietnica, ale zobaczymy, czy ta koncesja zostanie przyznana. Telewizja publiczna musi jeszcze opuścić zajmowane miejsca, proceduralnie może się jeszcze wiele wydarzyć - podkreślił.

TV Trwam na multipleksie

TV Trwam rozpocznie nadawanie na multipleksie pierwszym 27 kwietnia 2014 r. Rozstrzygnięty konkurs jest ostatnim na nadawanie bezpłatne i ogólnodostępne w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Telewizja o. Rydzyka ubiegała się o koncesję na nadawanie na MUX 1 po raz drugi. W pierwszym konkursie KRRiT odrzuciła wniosek Lux Veritatis, twierdząc, że sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała powodzenia przedsięwzięcia.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

to

Polecane