Open'er Festival 2013: nie tylko Blur, Arctic Monkeys i Editors

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Open'er Festival 2013: nie tylko Blur, Arctic Monkeys i Editors
Publiczność podczas koncertu zespołu Kaliber 44 w trzecim dniu Open'er Festival w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa

- Jestem dumny, że udało nam się tak ułożyć program festiwalu, że obok siebie koncertują Arctic Monkeys i Nick Cave, Blur i Kendrick Lamar. Muzycy o zupełnie różnych estetykach – mówi dyrektor imprezy Mikołaj Ziółkowski.

Posłuchaj

Open'er Festival 2013: nie tylko Blur, Arctic Monkeys i Editors (Fest program/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak dodaje szczególnie cieszy go fakt, że Blur, który gościł w Polsce po raz pierwszy, przyjechał dzień przed koncertem. Muzycy odwiedzili Stocznię Gdańską, zjedli obiad w barze mlecznym. W ocenie Agnieszki Szydłowskiej i  Mikołaja Ziółkowskiego właśnie dlatego na koncercie czuło się szczególną atmosferę.  - Nie był to po prostu kolejny koncert w ciągu dwóch tygodni - mówili zgodnie. 

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival

Kolejnym gościem "Fest programu" była Monika Strzępka. Wyreżyserowane przez nią widowisko "Courtney Love" jest jednym ze spektakli, które można podziwiać na teatralnej scenie festiwalu. Rynek muzyczny potraktowany  jest jako pretekst do opowiedzenia o sukcesie, o kobietach, o tym jak są postrzegane, "wiedźmowane". Muzyczna opowieść o schematach, ograniczeniach i zbanalizowaniu możliwych dróg kariery. Courtney Love – osoba wiernie towarzysząca sukcesowi Nirvany, a jednocześnie posądzana o doprowadzenie do upadku grupy – staje się figurą, która uosabia negatywne skutki rzeczywistości kapitalistycznej. Pracownik traktowany jak towar bądź klient.

W audycji został także wyemitowany kolejny fragment wywiadu z basistą Blur, Alexem Jamesem. Opowiadał m.in. o nowych nagraniach zespołu, które zostały zarejestrowane podczas przerwy w trasie. Czy nowa płyta się ukaże i kiedy? – Tego nikt nie wie – mówił w Trójce Alex James.

 O inspiracjach w muzyce opowiadał Tom Smith, wokalista Editors. Jak mówi nie wyobraża sobie życia bez słuchania muzyki, ale już dawno nie słyszał nić naprawdę oryginalnego. - To nie znaczy, że nie możesz pisać piosenek, że nie pojawiają się piękne utwory –  przyznaje muzyk.

Polecamy kanał Open'er Festival na moje.polskieradio.pl

W programie pojawił się także poznański duet Rebeka. W ich muzyce echa CocoRosie przeplatają się z Moloko i całą nową sceną elektroniczną, co łatwo usłyszeć w znakomitych singlach: "Stars" czy "Melancholia".

Na "Fest Program” w co piątek o 13.00 zaprasza Agnieszka Szydłowska.

(mat.prasowe Open'er Festival/gs)


Polecane