Bruno Schulz i sekretne marzenia kobiet
- Czytałam Schulza od najmłodszych lat, miałam podobny dom, dziadka, który hodował ptaki w kuchni. Później okazało się, że nie mam już dziadków, a wciąż mam Schulza - opowiada o swojej fascynacji Anna Kaszuba-Dębska.
Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu
Foto: E-paprykarz/Wikimedia, lic. CC
Z tej pasji narodził się pomysł na doktorat. Początkowo praca miała być poświęcona artyście, ale z czasem w centrum zainteresowania znalazły się kobiety Schulza.
Pewnej nocy Anna Kaszuba-Dębska miała sen, że maluje ich buty. Od tamtej pory zbiera damskie buty. Zużyte, podniszczone, znoszone...
Bruno Schulz - posłuchaj unikalnych nagrań>>>
Początkowo pochodziły od koleżanek, z czasem od koleżanek koleżanek, a w końcu od obcych kobiet, które dowiadywały się o niezwykłym projekcie z internetu. Właścicielka każdej pary wypełnia specjalną ankietę. Jej odpowiedzi na pytania o wygląd, ulubione kolory i marzenia zostają zakodowane na specjalnej naklejce i trafiają na pomalowaną przez bohaterkę reportażu parę butów.
Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>
- Do dziś uzbierałam około 1000 butów. Napływają z Polski i ze świata. Lubię malować szczególnie te należące do kobiet, które spotkałam osobiście - dodaje artystka. Tak powstaje instalacja kilkuset kolorowych butów – kwiatów, równo ułożonych na zielonym trawniku dawnej willi Bianki, literackiej postaci z prozy Schulza.
Reportaż "Projekt szpilki" przygotowała Ewelina Karpacz-Oboładze
"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.
gs