Open'er Festival 2013: wszystko, co chcielibyście wiedzieć!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Open'er Festival 2013: wszystko, co chcielibyście wiedzieć!
Open'er Festival Foto: P. Tarasewicz/mat.promocyjne

Tegoroczna edycja Open'er Festival odbędzie się w dniach 3 - 6 lipca w Gdyni (Lotnisko Gdynia-Kosakowo). To doskonały czas na ostatnią powtórkę...

Posłuchaj

Mikołaj Ziółkowski prezentuje kolejne gwiazdy Open'er Festival 2013 (Program alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Głównymi artystami Open’er Festival 2013 są Kings Of Leon, Queens Of The Stone Age, Arctic Monkeys, Blur, a wystąpią również: Dawid Podsiadło, Devendra Banhart, Disclosure, Fismoll, Fox, Fuka Lata, HEY, hipiersoniK, Hot Casandra, Ifi Ude, Jonny Greenwood, Junip, Kaliber 44, Kendrick Lamar, Kim Nowak, L.U.C & Motion Trio, Lao Che, Lilly Hates Roses, Łąki Łan, Magnificent Muttley, Marcin Czubala, Marcin Krupa, Maria Peszek, The National, Nick Cave & The Bad Seeds, Novika, Oszibarack, Palma Violets, Patrick the Pan, Patryk Niedziela, Peter J. Birch & The River Boat Band, Pianohooligan, Please the Trees, PLUM, Pol On, Ptaki, Ras Luta, Rebeka, Rykarda Parasol, Sambor, Savages, Seb Skalski, semantik punk, Skubas, Skunk Anansie, SLG, Sorry Boys, Stendek, Steve Reich & Ensemble Modern, Stroon, Tame Impala, Teielte, The Phantom, These New Puritans, Transmisja, UL/KR, Vavamuffin, V XX▲N▲XX.

Wielkie emocje towarzyszą ogłaszaniu artystów na antenie radiowej Trójki. Renoma Open’er Festival sprawiła, że jest jedynym wydarzeniem, na które bilety są dystrybuowane zanim publiczność pozna pierwszego wykonawcę. Festiwal był dwukrotnym laureatem nagrody Europe Festival Awards w kategorii Best Major Festival i nominowany ponownie za 2012 r.

Kontynuujemy także poszerzoną formułę festiwalu, zapraszając do współpracy teatry, muzea i artystów z dziedzin innych, niż muzyka. W tym roku zobaczymy "Courtney Love" Strzępki/Demirskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Paw Królowej" Doroty Masłowskiej ze Starego Teatru w Krakowie i "Nancy. Wywiad" w reżyserii Claude’a Bardouila z Nowego Teatru w Warszawie. Do Galerii Open’era dołączają w tym roku Paweł Althamer i Grupa Nowolipie. Tradycyjnie już nie zdradzimy, nad czym pracuje artysta zaproszony do Galerii Open’era, ale będzie to wielkoformatowa praca, a w końcowej fazie jej powstawania będzie mógł wziąć udział każdy z uczestników festiwalu. Z kolei to, co wydarzy się w jedną z Openerowych nocy będzie kontynuacją performensu w Mińsku,"Pramień Sonca". To jeszcze nie koniec ogłoszeń pozamuzycznych. Tyle wyjątkowej sztuki w jednym miejscu – tylko na Open’erze!

W 2012 roku, na lotnisku Gdynia-Kosakowo po raz pierwszy zaprezentowaliśmy rozszerzoną formułę festiwalu: Heineken Open’er Arts and Music Festival. Open’er to: 6 scen muzycznych, największe gwiazdy, niezapomniane koncerty, Fashion Stage, strefa NGO, Silent Disco, Signing Tent oraz strefy Wi-Fi. Wśród festiwalowych artystów znaleźli się Björk, Franz Ferdinand, New Order, Justice, Bon Iver, The Mars Volta, Mumford & Sons, The xx, Bloc Party, The Kills, M83, Orbital, Wiz Khalifa, Janelle Monáe, Public Enemy, Gogol Bordello, The Maccabees, Friendly Fires, Bat for Lashes, SBTRKT live, Major Lazer, Toro y Moi, Yeasayer, Jessie Ware, Julia Marcell, Dry the River i wielu innych. Kilkadziesiąt tysięcy osób jak co roku uczestniczyło w koncertach, ale tym razem także w cieszących się ogromnym powodzeniem przedstawieniach teatralnych realizowanych we współpracy z Nowym Teatrem "Anioły w Ameryce" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, czy seansach najlepszych dokumentów filmowych w ramach Planet+ Doc Film Festival w Alter Kinie. Jeden z naszych kultowych hangarów został przearanżowany na potrzeby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które zaprezentowało najciekawsze prace wideo i instalacje inspirowane muzyką. Nad całym festiwalem górowała do końca okryta tajemnicą barwna, wielkoformatowa instalacja "Totem", przygotowana przez Maurycego Gomulickiego. Instalacja zaznaczyła start Galerii Open’era, którą chcemy rozwijać przez kolejne lata współpracując z najważniejszymi polskimi artystami.

Festiwal to także szczególne miejsce dla polskich artystów, gdzie mogą często po raz pierwszy zaprezentować swoją muzykę kilkudziesięciotysięcznej publiczności, złożonej także z zagranicznych fanów muzyki. Nie ma lepszej promocji dla krajowych wykonawców.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival 

Heineken Open'er Festival jest także pionierem festiwalowych rozwiązań, naśladowanych przez inne imprezy w naszym kraju. Jako pierwsi wprowadziliśmy opaski festiwalowe, na które wymienia się bilety. W 2006 roku, gdy impreza przeniosła się na lotnisko Babie Doły (Kosakowo), we współpracy z miastem Gdynia zorganizowano specjalne darmowe autobusy, dowożące uczestników spod dworca kolejowego na teren festiwalu. To właśnie przy okazji Heineken Open’er po raz pierwszy wykorzystano także bezgotówkowy system rozliczeń na festiwalach - bony festiwalowe i kartę Mastercard® PayPass™, z których można na festiwalu korzystać do dziś.

 

•W ciągu 10 lat, spędziliśmy na terenie festiwalu 210 dni. To tak, jakby ekipa Alter Art przygotowywała festiwal bez przerwy od pierwszego stycznia do końca lipca jednego roku.

•Teren festiwalu rozrósł się od 3 ha w 2002 r. do 75 ha w 2011. Łącznie przez 10 lat zajmowaliśmy ok. 463 ha – powierzchnię niedużego lotniska.

•W tym czasie, zbudowaliśmy 42 sceny, których łączna wysokość wynosiła ok. 319 metrów. To więcej, niż mierzy wieża Eiffla.

Polecane