Suwałki Blues Festival 2013 - trzy dni bluesowego święta za nami!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Suwałki Blues Festival 2013 - trzy dni bluesowego święta za nami!
Bluesowa Trójka w Suwałkach Foto: Fot.: Jan Chojnacki

- Tutaj 24 godziny na dobę coś się dzieje i to nie jest jakieś hasło reklamowe, tylko rzeczywistość - mówił podczas 6. edycji Suwałki Blues Festival Jan Chojnacki.

Posłuchaj

Jan Chojnacki o 6. edycji Suwałki Blues Festival (Program Alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Suwałki Blues Festival odbył się w dniach 11 - 13 lipca. Mimo deszczowej aury i odwołania przez Jacka Bruce'a przyjazdu do Polski, tysiące wielbicieli bluesa nie kryło zachwytu organizacją imprezy i wysokim poziomem artystycznym festiwalu.

- Jack Bruce przepraszał wszystkich, ma kłopoty zdrowotne, ma już 71 lat. Myślę, że słuchacze i fani bluesa to zrozumieli - mówił dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival, Bogdan Topolski .

W czwartek 11 lipca spod siedziby Trójki przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie na Suwałki Blues Festival wyruszyła barwna kolumna roadsterów. Zobacz galerię zdjęć >>>

Od czwartku Suwałki żyły bluesem. Na mniejszych i większych scenach wystąpiło ponad 30 zespołów, m.in.:

THE DANA FUCHS BAND (USA) – piosenkarka, której hipnotyczny głos sprawił, że krytycy porównują ją do takich legend rocka jak Janis Joplin czy Mick Jagger.
HUNDRED SEVENTY SPLIT (UK) feat. Joe Gooch & Leo Lyons from Ten Years After – nowy projekt muzyków z zespołu Ten Years After.
HENRIK FREISCHLADER BAND (DE) – jeden z najbardziej znanych gitarzystów europejskiej sceny bluesowej.
ERIC GALES BAND (US/PL) - amerykański blues-rockowy gitarzysta, okrzyknięty cudownym dzieckiem, w jego grze słychać wpływy Jimiego Hendrixa.
LAYLA ZOE (CAN) – wokalistka bluesowa, obok której nie można przejść obojętnie; często porównywana do Janis Joplin przez jej surowe i emocjonalne zachowanie na scenie.

Koncerty główne poprowadzili znani dziennikarze bluesowi: Jan Chojnacki z Trójki oraz Andrzej Jerzyk z Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Bluesa i portalu www.blues.com.pl.

Trójkowe
Trójkowe parasolki cieszyły się wielkim powodzeniem podczas Suwałki Blues Festival, fot.: Jan Chojnacki

 

Festiwal to najważniejsze bluesowe wydarzenie w Polsce. Każdego roku w pierwszej połowie lipca Suwałki stają się stolicą światowego bluesa, przyciągając blisko dwudziestotysięczną rzeszę fanów z Polski i z zagranicy. W ciągu zaledwie 5 lat SBF zyskał opinię największej i najbardziej cenionej plenerowej imprezy bluesowej w Polsce i płn.-wsch. Europie.

Na festiwal przybywają liczni goście z regionu Morza Bałtyckiego i innych krajów europejskich, a nawet z kolebki bluesa – Stanów Zjednoczonych. SBF dorobił się stałych fanów i bywalców, którzy podkreślają niezwykłą obecność bluesa w miejskiej przestrzeni Suwałk przez całą dobę – począwszy od śniadań bluesowych, przez koncerty na scenach ulicznych oraz główne występy plenerowe na wielkich scenach w centrum miasta, po wieczorne imprezy klubowe połączone z jam session. Festiwal to również liczne warsztaty muzyczne, wystawy fotograficzne oraz wydawnictw bluesowych i sprzętu muzycznego.

(pg/mat. promocyjne/IAR)

Polecane